Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Kafanızı kullanın, BEDELLİ’ye bedel ödetin  

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin “Hak verilmez, alınır” kuralı ile karşı karşıya gelirsiniz. Hayatın bir gerçeğidir bu.

 

De… Türkiye istisna.

Türkiye’de hak istemek ayıptır!..

Büyükler “ihsan edip” versin diye bekleyeceksin. Kural bu.

Günümüzde bir kişiye istihdam imkânı sağlamanın bedeli, 500 bin liralık yatırım demektir.

Türkiye’de bir milyona yakını üniversite mezunu olmak üzere 3 milyon 204 işsiz kişi var. Gençler kahve köşelerinde pinekliyorlar!

Bir de her türlü zorluğu göğüsleyip işini kurmuş olan gençler var. İşlerini kurmuşlar ama vatani görevlerini henüz ifa etmemişler.

Türk Silahlı Kuvvetleri profesyonelleşme yolunda hızla ilerliyor. Dolayısıyla bu gençler arasında bakaya duruma düşmüş yedek sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Hükümet dönem dönem BEDELLİ hakkı tanıyor ve bu şişkinliği düşürüyor. Askerlik için bekleyen aday ve bakaya sayısının 700 bini geçtiği söyleniyor. Bu bekleyen gençler arasında işini kurmuş hatta çoluk çocuğa karışmış olanların sayısı oldukça fazla.

Hâl böyle iken bu gençlere “Bekleyin, sıranız geldiğinde sizi vatani görev için çağıracağız” türü bir keyfilikle muamele etmek hiç de adaletli değildir.  

Öyle yapılacağına bu gençlere bir kez daha BEDELLİ hakkı tanınsa ne olur sanki?

Eğer söz konusu olan vatani görevse “Üretmek, iş yeri açmak, istihdama katkı sağlamak ve vergi vermek” de vatani görevdir. Bu gençler bihakkın vatani görevlerini ifa ediyorlar.

Akla ve mantığa uygun olan şey, bu gençlerin “nerede ihtiyaç varsa orada istihdam edilmeleri” değil midir?

Eğer söz konusu illaki askerlikse merak etmeyin bu gençler gerektiğinde cepheye gidip ülkenin özgürlüğü için “savaşmasını” da bilirler, “tankın önüne yatıp” demokrasiyi korumayı da.

Hasılı kelam bugünün Türkiye’sinde gençlerin üretmesine, istihdama katkı sağlamasına ve vergi ödemesine ihtiyaç vardır. BEDELLİ çıksın, ülke kazansın.

 

Onların BEDELLİ haklarının ertelendiği her günün bir maliyet vardır. Türkiye’nin maliyet ödemeye tahammülü olmadığı gibi Hazine’ye para kazandırmaya da şiddetle ihtiyacı vardır. 

BizGençler