Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Kale, Türkiye’nin milli kuruluşudur

Paranın rengi olmadığı gibi tabiiyeti de olmaz. Paranın tek bir şartı vardır, o da; güvendir. Güveni bulduğu yere yerleşir para. Dolayısıyla “yerli sermaye”, “yabancı sermaye” tasnifi yapmanın anlamı yoktur.  Paraya güven veren, ona sahip olur.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yatırıma ihtiyacı vardır ve yerli yatırımcıya verdiği güvenceyi yabancı yatırımcıya da vermesi lazımdır. Bu da ancak hukuk devleti olmakla mümkündür. Türkiye hukuk devleti olma yolunda reformlar yapmaya başlar başlamaz yatırımcılar koşa koşa Türkiye’ye gelmişti. Hukuktan uzaklaşıldığını hissettiği anda da elini eteğini çekmeye başladı Türkiye’den.

Demek istediğim şu ki, sermaye sermayedir. Yerlisi yabancısı olmaz.

Ancak, her şeye rağmen “milli yatırım”ın varlığı da inkâr edilemez.

 “Milli yatırım” deyince bendenizin aklına Çanakkale Seramik Fabrikası ve onun çatı kuruluşu olan Kale Grup geliyor.

Neden öyle düşünüyorum; onu da arz edeyim:

1)      Türkiye’nin toprağına katma değer kazandırıyor.

2)      Bir bölge halkının mütevazı tasarruflarıyla kuruldu ama dünya markası oldu.

3)      Her türlü zorluğa rağmen her sene büyüme başarısı gösterdi.

4)      Kurulu olduğu Çan bölgesinin çocuklarını sünnet ettirdi, gençlerini evlendirdi, onların eğitimiyle ilgilenip istihdam edilmelerine imkân sağladı.

5)      Çanakkale’ye her gün bir milyon dolar döviz girişi sağlıyor.

6)      Kale Grubu, Türkiye’nin en büyük ikinci seramik sanayicisi olma başarısı göstermekle kalmadı, yurt dışı ortaklıklar kurtararak dünya pazarında da iddialı hale geldi.  

7)      Türkiye’nin döviz ödeyerek ithal ettiği ürünleri üretmesi yönünden de Kale Grubu oldukça başarılı bir noktaya geldi. Havacılıkta ve savunma sanayiinde çok iddialı projelere imza attı ve Türkiye’ye ciddi miktarda döviz kazandırdı, kazandırıyor.

8)      Okul yapıyor.

9)      Öğrencilere burs veriyor.

Kale Grup’un 60’ıncı kuruluş yıl dönümü münasebetiyle geçen hafta sonu Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın bulunduğu Çan’daydım. Kale Grup, kuruluş gününü Seramik Festivali olarak kutluyor. Bir hafta boyunca şenlik yaşandı Çan’da.

 

5 bin kişi misafir edildi

 

Kale Grup’tan 30 bin kişi gelip geçti bugüne kadar Çan’da üçüncü nesil iş başı yaptı. Kale Grup çalışanlarına plaketler verdi. Çanlı ailelerin çocuklarını sünnet ettirdi. Bini şehir dışından olmak üzere 4-5 bin kişiden oluşan misafir gruplarını ağırladı. İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden iş ortakları geldi.

Kale Grubu Başkan ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay grubun kurucusu İbrahim Bodur’un söz ve ilkeleriyle süslediği güzel bir konuşma yaptı. Söze İbrahim Bodur’un benimsediği bir düsturla başladı ve “Ticaret bireyleri, sanayi toplumları kalkındırır” diyerek; niçin sanayici olduklarını konusuna ışık tuttu.

Çan’da bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş tam 44 üniteden oluşan bir entegre tesis faaliyet gösteriyor. Kale Grup’un sadece Çan’da 1.5 milyar dolarlık yatırımı var ve 2010 yılında başlattıkları 800 milyon TL bütçeli 2019 yılında tamamlanmış olacak ki, önemli bir kısmı gerçekleşmiş ve tesislerin tamamı yenilenmiş zaten. Ar-Ge için 20 milyon TL yatırım yapılmış ve 20’si mühendis 46 araştırmacı görev yapıyor bu merkezde.

Birçok firma kurulduğu Anadolu şehrini terk edip İstanbul’a yerleşirken, Kale Grup Çan’daki yatırımlarını arttırmaya devam ediyor.

 

İbrahim Bodur Mirası

 

Kaleseramik Fabrikası’nın baca gazını Çan’da 100 dönüm arazi üzerinde işletmeye açacakları serada kullanacaklarını ifade eden Zeynep Bodur Okyay, “İbrahim Bodur Mirası” adını verdikleri uzun vadeli projelerini anlatırken; şöyle konuştu:

“Çanakkale’nin akıllı şehre dönüşmesi için ‘Aklım Fikrim Çanakkale’ adını verdiğimiz ve yol haritasını belirlediğimiz bir projemiz var. Bununla birlikte bir de ‘Çocuk Bilim Merkezi’ kuruyoruz. Bu merkez merak eden, araştıran, teknoloji üreten yeni İbrahim Bodurların yetişmesine imkân verecek.”

 

Zeynep Bodur Okyay sözlerini, ödül duyusu ile tamamladı. Bu yıldan itibaren “İbrahim Bodur Girişimcilik Ödülü” verileceğini bildiren Okyay; “Bu ödül yeni girişimcilerin çıkmasına ve ekosistemin güçlenmesine yarayacaktır” dedi. 

BizGençler