Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Kendimizi anlatma telaşına düşeceğimize reform yapalım

Türkiye’de kim konuşsa ağzından “Türkiye’yi dışarıda anlatmamız lazım” sözleri dökülüyor. “Dışarı” dedikleri 240 civarındaki ülke. Daha doğrusu dünya…

 

Eğri oturalım, doğru konuşalım…

Bu 240 ülkenin tamamı değilse bile bizim esas sitem ettiğimiz ülkelerin tamamı Türkiye’de büyükelçilik seviyesinde temsil ediliyor. Büyük şehirlerimizde konsoloslukları var.

Bu büyükelçilik ve konsolosluk binaları elçi ve konsolos dışında ateşe, istihbarat elemanı ve ajanları vardır. Hemen hepsinin görevi bulundukları ülke hakkında istihbarat toplamaktır.

Siyasi, sosyal ve ekonomik her türlü istihbaratı toplar bu görevliler.

Kimse de onları “Neden istihbarat topluyorsun” diye suçlayamaz. İşleri o çünkü.

Televizyon kanallarında (benim paramla beş para etmez)  açık oturuma katılan (sözde) uzmanların hemen hepsi ağızbirliği etmişçesine “Amerika ve Avrupa’ya gidip ülkemizi anlatalım” diyorlar. Bilhassa iktidarın gözüne girmekten başka hiçbir tasası olmayan zat-ı muhteremler “Yenikapı Ruhu”na atıfta bulunuyor ve “Muhalefet de çıksın anlatsın” diyorlar.

Öyle ya… Ülkede her şey güllük gülistanlık ve muhalefet de bunun böyle olduğunu bal gibi biliyor. Bir zahmet sınır dışına çıkıp anlatsınlar güzel hallerimizi!

Şaka bir yana bu beylerin dünyadan hiç mi haberleri yok, diye sorası geliyor insanın. Türkiye’deki uçan kuştan haberi var gidip de kendimizi anlatacağımız o adamların. Her gün buradaki elemanlarından rapor alıyorlar. Her şeyi görüyorlar yani.

O ülkelere kendimizi anlatacağız diye yırtınacağımıza ekonomide ve hukukta reform yapıp işimize baksan daha iyi olmaz mı?

 

 

 

BizGençler