Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Keşke birkaç Ali Koç’umuz daha olsaydı

Ali Koç, takdir ettiğim bir iş insanıdır. Hemen belirteyim ki, O'nu zengin bir aileye mensup olmasından ya da işini layıkıyla yapmasından dolayı takdir etmiyorum. Değişime açık ve yenilikçi bir vizyona sahip olduğu için takdir ediyorum.

Eski Arsenal Asbaşkanı ve İngiltere Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı David Dein’in anlattığ şu anekdotu aktarayım da siz de takdir edin Ali Koç’u

David Dein, futbol sporuyla iç içe yaşayan zengin bir bir iş insanıdır. Eşi 2007 yılında kocasına sürpriz bir doğum günü programı hazırlamış. Sürpriz ya; uçakları havalanmasına rağmen Dein, nereye gittiklerini hâlâ bilmiyormuş! 

Sonrasını kendisinden dinleyelim:

“Uçağımız Bodrum’a indi. Hiç görmediğim, hatta duymadığım bir yerdi. Bir gulette (küçük tekne) kaldık; harikaydı. Benim Bodrum aşkım işte o gün başladı.”

Dein daha sonra kendisine tekne satın alıyor ve her sene düzenli olarak Bodrum’a gelmeye başlıyor. Dein şimdi The Bodrum Cup Komodoru. Nereden nereye?

The Bodrum Cup malum, Türkiye’nin, hatta kendi braşında dünyanın en büyük deniz organizyonudur. Seneler içinde Mavi Yolculuk’tan Bodrum Cup’a gelindi ve iş insanlarının mega teknelerinin yarıştığı, ilgiyle izlenenbir spor oldu; bu sene 30’uncu yılını kutluyor.

The Bodrum Cup’a komodor olmak demek, o organizasyonun amirali olmak demektir. David Dein, kendisine komodor gibi onurlubir ünvan verilmesinden sonra yaptıklarını şöyle anlattı:

“Komodor olunca kendimi sorumlu hissettim ve ‘ne yapabilirim’ diye düşündüm. Farklı bir şey yapmalıydım. Sonunda buldum ve dosdoğru Ali Koç’a gittim. ‘Bodrum Cup yarışlarını İstanbul’dan başlatalım’ dedim. Görkemli bir gösteri olur ve Türkiye’nin tanıtımında önemli rol oynar. Ali Koç, ‘bayıldım’ dedi ve teklifimi anında kabul etti.”

Benim Ali Koç’u takdir etmemin sebebi bu ve buna benzer davranışlarıdır işte. Şirketi veya ülkesi için faydalı olacağına ikna olduğu bir şeyi, hiç tereddüt etmeden, hemen alıyor ve uygulamaya sokuyor.

David Dein’in bu orjinal fikrini, Koç Holding grup şirketlerinden Arçelik’i, Opet’i, FordOtosan’ı ve American Hospital’ı sponsor yapıp anında eyleme geçmiş. Daha sonra Four Seasons Hotel ve Metro gibi kuruluşlardan da sponsorluk desteği gelince proje güçlü bir şekilde hayat bulmuş.

13 Ekim Cumartesi günü Bodrum’dan gelen 25 mega tekne İstanbul’a giriş yapacak ve birçok ülkeden gelen turizm fotoğraf ve habercisine Boğaz’da fotoğraf verecekler.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, organizasyonla ilgili bilgi verirken “Bu organizasyonla Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak istiyoruz” dedi.

Herbirisi 40-45 metre uzunluğundaki Türk yapımı 25 teknenin dünya medyasında önemli bir yer alacağı kesin. Bu da Türkiye’nin tanıtımı anlamına geliyor tabii.

Sevgili Ali Koç’a ülkemizin tanıtımına katkı verdiği için teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Yaşadığımız şu sıkıntılı dönemde, böyle muhteşem bir şölen tertipleyip kendi ülke insanımıza da moral olacağı için bilhassa teşekkür ederim.

BizGençler