Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Kılıçdaroğlu’na o belgeleri verse verse ABD verir!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Erdoğan ailesi ‘vergi ödememek’ için MAN Adası’ndaki bir bankada off-shore hesap açtı” diye bir iddiada bulundu ve belgeler gösterdi. Erdoğan ise bu iddiaların sahibi Kemal Kılıçdaroğlu’na “Yalancısın – Müfterisin” deyip “Yurt dışına giden tek kuruş olmadığı”nı öne sürdü.

Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan meseleyi hukuk alanına çekiyor ve “Hukuksuz bir durum yok” diyerek; Kılıçdaroğlu’nu kendisine ve ailesine iftira atmakla suçluyor. Zaten bir milyon 500 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.   

Tartışma uzayıp gidiyor ve her geçen gün sap ile saman biraz daha birine karışıyor. Bu konuda bazı doğrular ve onların altını çizmek lazım.

1)      Belgeler doğu

2)      Yurt dışına para kaçırmak söz konusu değildir

3)      Off-shore hesabı açmanın suç olduğu söylenemez

Bir başka doğru daha var; o da şu: Uluslararası para transferinde Swift Kodu ya da BIC kodu kullanılıyor. Bu kodlama sistemi, ABD’nin oluşturduğu bir sistem ve bunun dışına çıkmanın imkânı yok.

Kılıçdaroğlu da söyledi zaten, “Swift Kodu sayesinde öğrendik” diye.

ABD’nin parası malum, dünya parasıdır. ABD, dünyadaki dolar hareketlerini takip etmek için para transferlerini bu kod ile yapmayı şart koşuyor.

Sözü fazla uzatmadan esasa gelelim.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde salladığı belgeleri ne kendisinin ne de ekibinin kendi imkânlarıyla bulmaları zor. Hatta imkânsız. Birilerini vermesi lazım: O da olsa olsa ABD olur.

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal “Kılıçdaroğlu, ABD ile eş zamanlı harekete geçti” dedi dün sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada. Ki, haklılık payı oldukça yüksektir bu sözün.

Zarab meselesi, PYD meselesi, şu, bu derken ABD’nin Ak Parti’yi, ya da onun lideri Erdoğan’ı bir çember içine aldığı görülüyor.

Burada tartışılması gereken konu, “ABD’nin bu davranışın nedeni nedir ve Türkiye nereye doğru gidiyor” sorusunun getirdiği konudur!

Ayrıca Türkiye’de önüne bakarak dolaşan siyasilerin kafalarını kaldırdığı da başka bir gerçeğidir güzel ülkemin! 

BizGençler