Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Meral Akşener kimleri kucakladı?

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri ile birlikte Anıtkabir’e çıktı. Ardından da Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi’ni ziyaret etti.

Meral Akşener bu hareketi ile “Laik” kesimi de “Muhafazakâr” kesimi de kucakladığını gösterdi.

Türkiye “sağ-sol”, “laik-muhafazakâr” kavgalarından çok çekti. Milyonlarca gencin enerjisi heba edildi! O kadar enerji boşu boşuna aktı gitti!

İnsanların farklı fikirlerinin olması başka bir şey, bu farklı fikirlerden dolayı birbiriyle kavga etmesi başka bir şeydir.

Türkiye, “barış” yerine “kavga”yı tercih etti. Bu kavgada siyasetçilerin rolü çoktur. Bilhassa ettirdiler. Çünkü istedikleri oyu almanın en kestirme yolu kavgadan geçiyordu.

Ya laik olup “muhafazakâr” kesimi topa tuttular, ya da muhafazakâr olup “laik” kesimi topa tuttular. Bu numara çok basit ise de tarih boyunca hep uygulanmış ve daima istenilen sonucu vermiştir.

Görülüyor ki, Meral Akşener zor olan yolu tercih etmiş ve “Laik” ve “Muhafazakâr” insanları kucaklama cesareti göstermiştir.

Başarılı olur mu?

“Olur” diyen de var, “Olmaz” diyen de…

Bendeniz “olur” diyorum.

Olur, yeter ki, “toplu kalkınmayı” hedefine koyan bir strateji izlesin.

İktidarlar (Rahmetli Turgut Özal hariç) kolay yolu tercih etti.  

Ak Parti İktidarı mesela. Muhafazakârları kanadı altına aldı. Onlara devlet imkânlarını sunmak için elinden geleni ardına koymadı. Kendinden olmayana ise neredeyse su bile vermiyor! Kendi içinde tutarlı bir yöntemdir bu ama ahlaki değildir.

Türkiye ekonomisi, ancak 40 milyon kişiye refah sağlayacak güçtedir. 80 milyon çoktur yani. İktidarlar toplumu İkiye bölmeyi ve “Benden olanlar bana gelsin” deyip işi siyaseten çözmeyi tercih ettiler. Fakat bu uygulama her an sosyal patlamalara açıktır.

 

Meral Akşener ekonomiyi 80 milyon kişiye yetecek bir büyüklüğe eriştirme iddiasıyla geliyor. Zor bir tercih ama mümkündür. 

BizGençler