Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Mermeri uçuran başkan

Türkiye’de birçok oda ve birlik var. Bunlar yarı kamu kurumları. Hepsi de üyelerinin sürdürülebilir bir büyüme trendine girmesine yardımcı olmak maksadıyla kurulmuşlardır. Bilhassa KOBİ diye tanımlanan orta ve küçük boy işletmelere çok önemli katkı sağlayabiliyor bu kurumlar. Yeter ki, maksada uygun hareket etsinler!

Küçük işletmeler, tek başlarına yapamayacakları birçok şeyi bu kurumlar sayesinde yapabilme imkânına kavuşuyorlar çünkü.

“At sahibine göre kişner” sözü meşhurdur.

Bazı başkanlar yöneticisi oldukları kurumları kendi çıkarlarına basamak yaparken, bazı başkanlar da kendi işlerine ayırmaları gereken zamanı kurumdaki hizmetlerine ayırma fedakârlığı gösteriyorlar.

Hiç kurumu suiistimal edenle,  kuruma katkı sağlayan bir olur mu?

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, her türlü övgüye layık bir başkandır. Öyle zamanlar oluyor ki; kendi ofisine aylarca gitmiyor ama her gün İMİB’e gidiyor, ya da İMİB için seyahatlere katılıyor.

Geçen hafta Bilecik ve Afyon bölgesindeki mermer işletmelerini ziyaret edeceği haberini alınca ben de iştirak ettim.

Ali Kahyaoğlu 3 gün içinde ziyaret ettiği onlarca mermer fabrikasında yatırımcının yaşadığı problemleri dinledi, gerçekleştirdiği akşam toplantılarında ise yüzlerce mermerciye çözüm önerilerini anlattı.

 

Fuar faaliyeti

 

İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu problemleri ve çözümleri iç ve dış olmak üzere iki başlık altında toplamıştı.

Fuar mesela. Fuarın, diğer sektörlerde olduğu gibi mermer sektöründe de önemli bir yeri vardır. Kahyaoğlu oldukça açık sözlü bir yöneticidir. Başarılı oldukları hizmetleri nasıl dümdüz anlatıyorsa, yapamadıklarını da aynı netlikle dümdüz anlatmaktan çekinmiyor.

“Yurtdışı fuarlarda fazlasıyla başarılıysak da yurt içi fuar hizmetlerinde aynı başarıyı gösterdiğimiz söylenemez” dedi hiçbir dolambaçlı yola sapmadan. Ardından da bu sefer o eksiklerini fazlasıyla telafi edeceklerini belirterek; fuar projelerini şöyle anlattı:

“İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) 23 Ağustos’ta başlayacak olan bir fuar hazırlığımız var. Bu fuara 80 ülkeden 400 alım heyeti getirmeyi planlamış bulunuyoruz. Ayrıca bin 300 müteahhit de getireceğiz. Depo ve atölyeler de gelecekler tabii.”

Ali Kahyaoğlu mermer işletmeleri ile mermeri değerlendiren firmaların buluşacağı bu fuarı bütün inceliğine kadar detaylandırmış. Fuarı organize edecek olan Expotim Fuarı organize edecek olan Pyramids Group ile de sıkı bir pazarlık yapmış. Dolayısıyla garantili konuşuyor. Velev ki firma, taahhüt ettiği 400 alıcı heyeti getiremedi! Fuara katılan mermer şirketinden aldığı yer kira bedelini iade edecekmiş.

Pyramids Group Temsilcisi Tolga Tezel, “Biz 400 alıcı heyet de dahil tüm taahhütlerimizi yerine getirmiş olmamıza rağmen katılımcı firma ‘Ben memnun olmadım’ derse, yine yer kirasının yarısını iade edeceğiz” dedi.

 

Ekonomi kadar çevre de önemli

 

Ali Kahyaoğlu’nun gerçekleştirmeyi düşündüğü faaliyetler fuarla sınırlı değil tabii. Dergi ve katalog faaliyeti de var. 10 binlerce firma ve kişiye gönderilecek olan zengin içerikli dergi, sektörü anlatan haberlerden meydana gelirken; katalog da mermer firmalarının tanıtımını yapmak için hazırlanıyor.

Ali Kahyaoğlu sadece işin ekonomisini düşünmüyor. En az onun kadar işin sosyal yanını ve çevreyi de düşünüyor. Bir milyon metrekare ağaç dikme kampanyaları var ki, bunun 400 bin metrekaresi gerçekleştirilmiş bile.

Bir de Türk Mermer Maden Vakfı var. Bu sene 33 üniversite öğrencisine burs veren vakıftan, önümüzdeki sene burs alan öğrenci sayısı bin olacakmış. Kaynak mı? Dergi ve katalogdan elde edilen gelir tabii.

Ali Kahyaoğlu’nun geliştirdiği yurtdışı projesi daha da müthiş.

 

Yurtdışı satışları

 

İMİB’in de dâhil olduğu birliklerin üst çatısı olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yurt dışında Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) kurdu. Kamu denetiminde kurulan TTM projesi sayesinde TİM Amerika, Avrupa ve Asya’nın birçok şehrinde ticaret merkezleri açtı. TİM A.Ş. adı altında faaliyet gösteren bu şirketlerin kiraladığı merkezlerde Türk ihraç ürünleri sergileniyor ve bu sayede Türk ürünlerinin daha fazla alıcıya ulaşması sağlanıyor.

Ali Kahyaoğlu işte bu TİM A.Ş.’lerin kiraladığı merkezlere bir aktivite daha yüklemeyi düşünüyor.

“Bu merkezlere gönderilen mermerlerin satışını da yapacağız” diye söze giren Ali kahyaoğlu; şu açıklamayı yaptı:

“O merkezlere teşhir için gönderilen mermerler neden satılmasın? Kuracağımız başka bir şirket aracılığıyla o mermerleri satacak ve sattıkça yerine yenisini göndereceğiz.”

İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu’nun geliştirdiği bu yöntem sayesinde pazarlama ve satış maliyeti aşağı çekmiş oluyor. Bunun yanında ulaşım, lojistik ve konaklama masrafları da asgariye indiriliyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin hiçbirisi bunları yapma gücüne sahip değilken, ürünü ile yurt dışı tedarikçiyi buluşturma imkânına kavuşuyor. Büyük fırsat değil mi?

Velhasıl, çok firma ürününü tek elden satma imkânı kavuşuyor ve dolayısıyla KOBİ pozisyonundaki işletmelere büyük avantajlar doğuyor. 

Seyahat esnasında fark ettim ki, Ali Kahyaoğlu üyelerinden aldığı memnuniyetle besleniyor. İmrendim doğrusu.

 

 

 

 

 

BizGençler