Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Mersin’de kültür balıkçılığı olsun mu, olmasın mı?

Türkiye nüfusu son 25 yılda yüzde 30 arttı. Nüfusla birlikte balık üretimi de arttı. Hem de birçok yanlış uygulamaya rağmen arttı. Ki, bu artış kültür balıkçılığı sayesinde oldu.

Türkiye, hayvani ürün cinsinden sadece balık ihraç edebiliyor. Sağlıklı balık üretiminde 10 kriter var ve Türk kültür balıkçıları bu 10 kriterin tamamını yerine getiriyor. Türkiye geçen sene yüzde 70’i Avrupa ülkelerine olmak üzere 59 ülkeyetoplam 800 milyon dolar tutarında balık ihraç etme başarısı gösterdi. Bu performansa bakıp 1 milyar dolar olan 2023 ihracat hedefini 1 milyar 500 milyon dolara çıkardı.

Dünyada kişi başına ortalama 16 kilogram balık tüketiliyor. Avrupa Birliği’nde (AB) bu miktar 24 kilogram, Japonya’da 69 kilogram, ABD ve Kanada’da 27 kilogram, Türkiye’de ise 8 kilogram.

Türkiye’nin hem artan nüfusunun gıda ihtiyacını karşılaması, hem de kişi başına düşen balık tüketimini en az dünya ortalaması olan 16 kilograma çekmesi gerekiyor. O da ancak kültür balıkçılığıyla mümkün.

Ülkemizde su ürünleri üretim bölgeleri sorumlu bakanlıklar tarafından işaretlendi ve Muğla, Aydın, İzmir, Samsun, Sinop, Ordu, Hatay ve Mersin’de kültür balıkçılığı yapılıyor.

 

Neden Mersin?

 

Türkiye’de en büyük kültür balıkçılığı havzası Bodrum’da yapılıyor ve yaklaşık 70 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Üretimin yüzde 60’ı da bu körfezde gerçekleştiriliyor. Bodrum kapasitesini doldurdu yani.  

En bakir havza Mersin Dana Adası çevresidir. 2008 yılında Mersin’de yapılan saha çalışmasında 175 bin ton kapasiteli 8 bölge tespit edildi. Bunlardan 45 bin ton kapasiteye sahip 4 bölgeye işletme izni verildi.

2009 yılında firmalar Mersin’e yatırım için harekete geçmişti ama o dönemde Aydın’a da izin verildi. Bodrum merkezli balıkçılara Aydın daha yakındı, dolayısıyla Mersin projelerini askıya aldılar.

Bölgelerdeki tesis kapasiteleri doldu ve izinli saha sayısı azaldı. Haliyle Mersin, kültür balıkçıları için cazibe merkezi oldu.

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Bozan, bölgede yaşananlar hakkında şu bilgiyi verdi:

“Mersin’de bir tesis zaten vardı. İki ay önce bir firma daha tesis kurdu fakat kamuoyu tepkisi ile karşılaştı. ‘Balık çiftliği istemiyoruz’ diyorlar. Gidip anlatıyoruz, kültür balıkçılığının çevreye herhangi bir zarar vermediğini izah ediyoruz; ikna oluyorlar. ‘Bunu kamuoyu ile de paylaşın’ diyoruz. Onu yapmıyorlar. Sadece, ‘İtiraz etmeyeceklerini’ söyleyip susuyorlar!”

İhsan Bozan ayrıca iddia edildiği gibi “Bodrum’daki tesisler Mersin’e taşınacak” sözünün gerçekle hiç alâkasının olmadığını belirterek; Mersin Kent Konseyi ve Mersin Çevre Platformu’nu bu konuda ikna edemediklerini ifade etti.

Mersin’de kurulması düşünülen kültür balıkçılığı projelerinin toplam 75 milyon euro sabit sermayeye,  250 milyon euro da işletme sermayesine sahip olduğunun altını çizen İhsan Bozan, bu tesislerde kısa sürede 5 bin kişinin istihdam edileceğine de dikkat çekti.

İhsan Bozan, Mersin’de kurulacak tesislerden 250 milyon euro ürün üretmeyi ve bu ürünlerin bir kısmından 150 milyon euro ihracat geliri elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Mersin kamuoyu sağduyuludur. Akıntıya kapılıp boşa kürek çekmez. Araştırır, soruşturur ve en doğrusu ne ise onu yapar. Kültür balıkçılığının faydalı ya da zararlı olacağını en doğru şekilde tespit edip hemşerileriyle paylaşacak bilim insanlarına da sahiptir Mersin halkı. Dolayısıyla tartışmaların kısa sürede sonuçlandırılacağını söylemek mümkün.

 

 

BizGençler