Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Milletin parasına yazık değil mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Mayıs günü İngiltere’ye gitti. Gitme nedeni, Batılı yatırımcıları Türkiye’ye davet etmekti. Etti de fakat öyle sözler sarf etti ki, faydadan çok zarar getirdi. Türkiye’de yatırım yapma niyeti olanlar varsa, onlar da vazgeçti!

Erdoğan, Londra’da Merkez Bankası (MB) tamamen bağımsız olamayacağına vurgu yaptı ve cumhurbaşkanı seçildiği takdirde para politikalarıyla daha yakından ilgileneceğini açıkladı. Bu tür sistemler dünya finans sektörünün kabul edebileceği bir sistemler değildi. Adamları ter bastı; tansiyonları yükseldi!..

Sadece adamların tansiyonu yükselse, yine iyiydi. Daha ilerisi oldu ve dövizin de tansiyonu yükseldi. Dolar adeta çıldırdı ve 3. 60 lira seviyesinden 4.90’lara yükseldi. Erdoğan bu yükselişi “dış güçler”e bağladı ve vatandaşa “dövizlerinizi bozdurun ve TL’ye geçin de bu oyunu bozalım” dedi.

Geçen sene de aynı gerekçelerle vatandaşa döviz bozdurtmuştu. Dövizden ağzı yanan vatandaş, Türk Lirası’nı üfleyerek içti ve sürekli yükselen dövizden çıkmadı!..

Merkez Bankası, bağımsız olmasına rağmen Erdoğan’dan bir işaret bekledi. Fakat Erdoğan “faiz sebep enflasyon netice” dedi ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı Ak Parti Genel Merkezi’ne çağırdı. Bağımsız MB Başkanı’nın parti genel merkezine çağrıldığını gören piyasa bir daha hararetlendi. 10 gün süren belirsizliğin ardından nihayet  Merkez Bankası, ateşi yükselen kura müdahale etti. Alt bant, üst bant derken… Yetmedi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırdı ve faizi yüzde 13.5’ten yüzde 16.5 çıkardı. Buna rağmen dövizin harareti dinmedi. Şimdi de politika faizini yüzde 1.25 artırdı. Reel yüzde 17.75’e çıktı ve Dolar/TL 4.57’den 4.46’ya indi.  

Şu son bir ayda yaşananlar Türkiye’ye 2 şey öğretmiş olmalı: 1) Erdoğan’ın iddia ettiği “Faiz sebep, enflasyon neticedir” sözü piyasada itibar gören bir söz değildir. 2) Merkez Bankası özerktir ve her aksi uygulama topluma çok ağır fatura çıkarmaktadır.

Bir üçüncü madde daha var ama onu zaten öğrendik diye düşündüğüm için yazmadım: Kendi hatasını gizlemek için  “Dış düşman” örtüsünü kullanan yönetimler başarılı olamazlar.

 

BizGençler