Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN BAŞ DÖNDÜRÜCÜ YÜKSELİŞİ

Altı gün ziyaretçi kabul eden İstanbul Mobilya (İSMOB) Fuarı 15 Ocak Pazar akşamı sona erdi fakat ziyaretçi sayısıyla, katılımcı firmaların yeni tasarımlarıyla, yaptığı Ar-Ge çalışmasıyla, ticari bağlantısıyla, ödülleriyle daha uzun süre konuşulacağa benziyor.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan yaptığı açıklamada “İhracat hedefimizi gerçekleştirdik” dedi. Ki, sadece bu sonuç bile başlı başına bir başarıdır, hem sektör için hem de ülke ekonomisi için.

Mobilya sektörü 2017 yılı için 3 milyar dolar ihracat hedefi koymuştu ve MOSDER bunun dörtte birini İSMOB Fuarı’nda gerçekleştirme sözü vermişti. İşte bu iddialı hedef gerçekleşti.

Türk mobilya sektörü gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımlarıyla rakip tanımaz bir yapıya kavuştu. Son 10 yılda inovatif düşünen bir akıl gelişti sektörde. Sektörün en çarpıcı özelliklerinden bir diğeri de genç ve profesyonel bir kadronun işbaşında olması. Her şey uzun vadeli düşünülüyor ve ona göre yatırım yapılıyor.  Başta İtalya olmak üzere birçok ülke tasarımcısı Türk mobilya sektörü için tasarım yapıyor. Aynı zamanda Türk tasarımcı sayısı da hızla artıyor.

 

Hızlı büyüme

 

Türkiye’deki hiçbir sektör mobilya sektörü kadar hızlı büyümüyor, büyüyemiyor.  

Türk mobilya sektörü sürdürülebilir bir büyüme trendine girdi ve 2023 yılında dünyanın ilk beşine girme ve 25 milyar dolarlık üretimi yakalama hedefine doğru hızla ilerliyor.

Türk mobilya sektörü kısa süre içinde 500 bin kişiye istihdam imkânı sağlar hale geldi. Tekstil başta olmak üzere mobilya yan sanayii de sektörle birlikte büyüdü ve her iki sektör de ortak aklı devreye sokup kaliteyi yakalama basireti gösterdi. Bu yeteneklerinden dolayı global pazarda kalite, konfor ve moda şanslarını birleştirip rakiplerini geride bıraktılar.  

 

Gören hayran kaldı

 

İSMOB Fuarı’nı gezen her ziyaretçi gördüğü ürünlerin kalitesi karşısında adeta büyülenmiş olarak terk etti fuarı.

Fuarın kapanış günü firmalara “tasarım ödülü” verildi.

Oturma-dinlenme, yatak odası, yemek odası, genç odası, uyku, tamamlayıcı mobilya ve aksesuar ile en iyi stant olmak üzere jüri üyeleri tam 7 kategoriyi değerlendirdi. Söz konusu değerlendirmeler sonucunda;

Yemek odası birincilik ödülünün sahibi OTELLO adlı ürünü ile VANESSA oldu.

Oturma - Dinlenme kategorisinde OSLO adlı ürünüyle BOMONTİ birinci olurken;

Genç odası kategorisinde BORN BLUE adlı ürünüyle RENGARENK birinciliğe layık görüldü.

Yatak odası kategorisinde OTELLO isimli tasarımıyla VANESSA birinci olurken;

Uyku kategorisinde NATURE adlı ürünü ile İŞBİR YATAK;

Tamamlayıcı mobilya ve aksesuar kategorisinde TQ DOLAP SİSTEMİ isimli tasarımıyla TELESET birinci oldu.

İSMOB 2017 Tasarım Yarışması’nın en iyi stant ödülü ise VANESSA‘ya verildi. 

 

Hepsi ödüllüktü

 

Fuara irili ufaklı 500 mobilya firması katıldı. Şayet imkân olsa ve firmaların hepsine ödül verilseydi, değerdi. Firmaların hepsi gayet başarılıydı çünkü. Hepsi kendi kategorisinde yeniliği ve kaliteyi yakalamıştı.

Mobilya İstanbul, Kayseri, Konya, Gaziantep, İnegöl, Bursa gibi şehirlerde üretiliyor diye bilinse de Türkiye’nin birkaç ili hariç hemen her ilde üretiliyor ve bölge insanına önemli bir istihdam imkânı sunuyor.

Sektör alkışı hak ediyor.

 

 

 

 

 

BizGençler