Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN GURURU HEPİMİZE YETER

İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) görkemli bir törenle açıldı. 15 Ocak 2016 Pazar akşamına kadar Tüyap Fuar Merkezi’nde ziyaretçi kabul edecek olan fuarda ürünlerini sergileyen firmaların görkemi, açılış töreni görkeminin de fevkindeydi.

Ürün çeşidi, mekân tasarımı, ziyaretçileri karşılayan ekiplerin kalitesi ve tabii pazarlamacıları göz kamaştırıcıydı ve yaptıkları işi profesyonelce yapıyorlardı.  

Türk mobilya sektörünün Ar-Ge ve İnovasyon konusundaki atağı takdire şayandır. Araştırma ve geliştirme yatırımları ve inovatif düşüncenin eseri olan tasarımlar, sektörü dünya standartlarına uygun hale getirdi, hatta üstüne çıkardı.

Türkiye’nin tanınmış markalarıyla birlikte fuara katılan 500 firmanın her birisi alanlarında kendilerini ispatlamış firmalardı.

Sektörün başarısı sadece tasarımla sınırlı değil tabii. Son senelerde kendini yenileyerek; ürünlerinin kullanım kolaylığı, rahatlığı, konforu, fonksiyonelliği, sağlamlığı ile sürdürülebilir bir büyüme trendine girdi.

Tuna Mobilya mesela; geçmişte ürettiği kaliteli ofis mobilyalarıyla tanınırdı. Son senelerde ev mobilyasına da girdi ve orada da başarı sağladı. Ar-Ge’ye önem vermesi Tuna’yı aranılan bir marka yaptı.

Ofis çalışanlarının en çok şikâyet ettikleri şey, hareketsizlik ve bir de oturdukları koltuğun verdiği rahatsızlıktır.

Tuna Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Turan Tuna ve Tuna İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Tuna ile yaptığımız sohbette o kadar çok inovatif fikir işittim ki, şaşırmaktan kendimi alamadım. Bir ofis koltuğuna oturttular beni, kalkasım gelmedi. Oturan kişi saatlerce çalışıp kalktığında hiç yorulmadığı gibi kendini dinlenmiş hissediyor. Ona benzer birçok ortopedik ve teknoloji yüklü ürün gördüm orada.

Fuarda ofis, ev, restoran, otel, çocuk ve genç odası gibi akla gelen her mekân için mobilya vardı ve hepsine de rahatlığı öne çıkaran özellikler yüklenmişti.

Mobilya sektörü 2017 yılı için hedefine 3 milyar dolarlık ihracat koymuş durumda ama son senelerde gerçekleştirdiği atağı dikkate alıp bu rakamı aşacağı rahatlıkla söylenebilir.

Toplumun konut tercihleri de değişiyor; eskisi gibi geniş evlerden ziyade küçük mekanlardan tercih edilmeye başlandı. Gaysan Mobilya bu tür ev ve işyerlerinin ihtiyacını karşılayan mobilyalar üretiyor ve oldukça başarılılar. İnovasyonun zirve yaptığı bir çalışma yaptıkları hemen anlaşılıyor. 26 metrekarelik bir alana yatak odası, mutfak, buzdolabı, oturma grubu, televizyon gibi bir eve lazım olan tüm eşyalar sığdırılmıştı. Yatak duvara kalkıyor, televizyon hareketli, oturma grubuna akşam başka sabah başka fonksiyon yükleniyor ve o kadarcık mekân iki kişinin rahatça kullanacağı bir mekân haline geliyor.

 

Mobilya sektörü bugün dünya birinci liginde oynuyor ve devlerle rekabet edebilir bir durumdaysa bunda Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) küçümsenmeyecek bir rolü olduğunu da göz ardı etmemek lazım. MOSTER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, sektör için düşünen ve uzun vadeli projelere imza atan bir müteşebbis. 

BizGençler