Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ne oldu da Akdeniz’de sular ısındı?

Irak’ta ABD kendi otoritesini kurdu ve her şey onun istediği şekilde devam edip gidiyor. Irak, Saddam’dan sonra 1) Bağdat Merkezi Yönetimi 2) Kürtler 3) Sünniler olmak üzere üç parçalı bir ülke haline getirildi. Bağdat Yönetimi, Şia’dır ve İran ile sıkı bağlantısı vardır. Kürtler, Mesut Barzani’nin yönetiminde bir güç idi. Barzani şartları zorlayınca şamarı yedi oturdu. Sünniler ise Suudi Arabistan destekliydi ve IŞİD bayrağı altında toplanmıştı; şimdi bayrağı değiştirip yeni bir oluşumla hayatiyetini sürdürüyor.

Bölgede bir de ABD ve Rusya dengesi var. Rusya, Amerika ile anlaştı ve Suriye’nin kontrolünü ele geçirdi. Rusya da tıpkı Irak’taki üç parçalı sistem gibi bir sistem kurmayı hedefledi ve ABD’nin de desteğiyle Suriye’de 1) Şam Bağdat Yönetimi 2) Kürtler 3) Sünniler olmak üzere bir yönetim sistemi kurdu. Şam Rejimi de tıpkı Bağdat Rejimi gibi Şia’dır ve İran’la sıkı ilişki içindedir.  Beşar Esad’ın ayakta kalması da zaten bu bağ sayesinde olmuştur. Esad’a destek veren Hizbullah, İran’ın organize ettiği vurucu bir güçtür. Suriye Kürtleri YPG bayrağı altında toplandıysa da son günlerde ismini değiştirip Suriye Demokratik Güçleri (SDG)  yaptı. Sünni kesim ise ÖSO gibi güçlerden oluşuyor. Suudi Arabistan bu kesimi kontrol altına almak için her türlü stratejiyi deniyor ve örtülü bir şekilde ABD’nin desteğini alıyor.

 

Peki ne oldu da ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu?

 

Bu gelişmede Türkiye’nin önemli rolü oldu. Türkiye, ABD’ye “Adı ister PYD olsun, ister SDG olsun fark etmez. Kürtlerle yaptığın ittifakı boz ve Suriye’deki üçüncü güç ben olayım” mesajını verdi. Bu konuda ısrarcı davrandı. “Fırat Kalkanı Harekâtı” ve “Zeytin Dalı Harekâtı” ile de bu konuda ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.

“Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” misali bu mesajın esas muhatabı Rusya idi ama Amerika da kıllandı Türkiye’nin bu isteğinden.

“Üç parçalı sistem” ABD ve Rusya’nın bilhassa istediği bir sistemdi. Güçleri asgariye indirilmiş üç hasım grup bir arada tutuluyor ve bu grupların ABD ya da Rusya’ya kafa tutmaları neredeyse imkânsızdı.

 

Türkiye neden ittifaka sokulmuyor?

 

Türkiye öyle mi ya? İleride hem diğer iki gruba saldırması mümkün, hem de ABD ya da Rusya’ya kafa tutması ihtimal dâhilinde! Türkiye’yi ABD de istemiyor, Rusya da istemiyor!

Dolayısıyla ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’yi vurmasında, Türkiye’ye bir gözdağı olduğunu da görmek lazım.

Erdoğan bir hafta öncesine kadar “Münbiç’e gireceğim” diye meydan meydan dolaşıyor, “Menbiç’ten çıkmam” mesajı veren ABD’ye “Seni de vururum” tehdidini savuruyordu! Bu operasyondan sonra aynı sözleri sarf edebilecek mi?

 

BizGençler