Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

OECD PISA üstüne ilaç gibi geldi

TOÇEV çok faydalı bir projeye daha imza attı; daha doğrusu üç senedir saha çalışması yaptığı projeyi başarıyla tamamladı.

 

Ergenlik malum, “iki derede bir tepede kalma” halidir. Ki, ne çocukluktur o süreç, ne yetişkinlik; ikisinin arasında yaşanan gel gitler’dir…

Kendini çocuk görse, vücudundaki fizyolojik değişimler, sesinde ve hormonlarında baş gösteren farklılıklar ne? Kendisine yetişkin dese, hâlâ korunma ihtiyacı duyması ne olacak?

O süreçte genç “Ben kimim” diye soruyor; cevabını ararken de ziyadesiyle şaşkınlaşıyor ve bunalıma giriyor. Her genç birbirine benzer gibi görünür ve ortak özellikler taşırlar ama aslında hepsinin kendine has problemleri vardır.

Kırsalda yaşayan bir gencin ergenlik sürecinde yaşadığı ile metropollerde yaşayan gençlerin yaşadı farklıdır. Yerleşik bir gencin ya da sığınmacı gencin yaşadığı da benzemez birbirine. Onlar ergenlik çağlarında bu farklılıkları yaşarken yalnız bırakılmamaları gerekir fakat bu konuda hangi ebeveynin yeterli bilgisi vardır?

TOÇEV işte tam bu noktada o ergenlerin yanında olma başarısı gösterdi, hem de tecrübeli psikolog ve eğitimciler desteğiyle…

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapan TOÇEV, 2013 yılında AstraZeneca’nın desteğini de arkasına alıp yola çıktı. Üç sene boyunca 8 ilde 8 okula giderek; gençlere “ergenlik dönemi problemleri ve çözüm önerileri” konusunda destek olmayı hedefleyen “Ben Ergenim” projesini uygulamak maksadıyla 9 bin 170 katılım gerçekleştirdi. Yine bu proje kapsamında verdiği seminerler sayesinde toplam 579 veli ve 190 öğretmene ulaştı.

Seminerleri koordine eden Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Çift ve Aile Terapisti Mesteren Gazioğlu, bu sekiz okula adet yerini bulsun diye gitmediklerinin altını çizdikten sonra şu bilgiyi verdi: “Üç ayrı döneme ayırdık ve her altı aylık dönemlerde okulları ziyaret ederek öğrencilerle, öğretmenlerle ve velilerle görüştük. Projelerin sonucunda katılımcı gençlerde şiddet eğilimi azalırken, umudun arttığını gözlemledik.”

Dün (8 Aralık 2016) gerçekleştirilen toplantıda projenin sağladığı faydalar üzerinde duruldu. Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nermin Çelen, gençlerin ergenlik çağında hem yaşadıkları bedenî değişimlere anlam verememenin, hem de agresif ve cinsel dürtülerindeki artış nedeniyle farklı davranışlar sergilediklerine dikkat çekti ve bu dönemde ailelerin eleştiriden ziyade rehberlik etmeleri gerektiğinin altını çizdi. ÇelenDoğru iletişim, genci, sağlıklı bir biçimde yetişkin dünyasının üyesi yapacaktır” dedi.

Ergenlik sürecindeki gencin isteklerini erteleyemediğini ifade eden Çelen, ebeveynlerin onlar nazarında “pasif” varlıklar olarak değerlendirilmesinin de hoşgörüye muhtaç olduğunu belirtti. Nermin Çelen, ebeveynlerle ergenlerin “ödev yapma, ders çalışma ve giysi tercihi” konusunda sıkça çatışma yaşadıklarını ifade ederek; ebeveynlerin bu konuda fazla baskıcı olmalarının, bilhassa yemek tercihleri konusunda ısrarcı davranılmalarının hiç de doğru sonuçlar vermeyeceğini belirtti. Hele “Eve geliş saati”nde yaşanan tartışmaların ipleri koparacak noktalara taşınmasına asla izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.  

TOÇEV Başkanı Ebru Uygun, toplantının finalini yine her zamanki gibi müjdeli bir haber vererek yaptı. O müjde 2017 yılı Mayıs ayında “Uluslararası Ergenlik Kongresi” Türkiye’de gerçekleştirileceği haberiydi.

Başarılar TOÇEV, tebrikler Ebru Uygun ve ekibi.  

OECD PISA’nın 2015 Raporu ile moraller bozulmuşken, TOÇEV’in uyguladığı proje ve başarılı çalışması yüreklere su serpti.

Sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkı verdiğiniz ve eğitimi desteklediğiniz için teşekkürler TOÇEV.

 

 

BizGençler