Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Off-shore meselesi Sarraf meselesine dönmesin!

“Milli damadımız” ve aynı zamanda “milli evladımız” olan, önüne halı niyetine kabine üyesi serdiğimiz Rıza Sarraf Amerika’da ötmeye başladı. “Bizim çocuğumuz temiz, o öyle bir şey yapmaz” dediğimiz ve belgelerle sabit icraatlarını gönül rahatlığıyla anlatıyor. Hem de şemalar çizerek, resimler yaparak anlatıyor. Sorgulamayı takip eden gazeteciler onun cinliğine vurgu yapmadan da geçmiyorlar. Anlatırken dört köşe oluyormuş!

İtirafçı olduğu için “sanık” iken “tanık” durumuna geçen Rıza Sarraf o günün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini söylerken bayağı bir eğlenmiş. Mahkemeyi takip eden gazetecilerin yalancısıyım!..

ABD’de birkaç gün daha devam edecek olan mahkemede daha hangi kirli çamaşırların ortaya döküleceğini bilemiyorum ama perşembenin geleceği çarşambadan bellidir.

Türkiye’de muhalefet de iktidar da şunu kabul etme noktasına geldi: “Rıza Sarraf’ı burada yargılamış olsaydık bunlar başımıza gelmezdi!”

Ak Parti İktidarı o gün “Yargılayın” diyen muhalefete ya da medya mensuplarına demediğini komamıştı!

Bugünün gündeminde de MAN Adası’nda açılan off-shore hesabı meselesi var. Kendisinden, vergi kaçırmak maksadıyla vergi cennetine para gönderenleri kınaması istenen iktidar, “Kumpas” diyor. “Bizi köşeye sıkıştırmak için oynanan oyuna gelmeyeceğiz” türü laflar edip işi savuşturmaya çalışıyor!

Ak Parti İktidarı, Rıza Sarraf hakkında “Rehin alınmış adam” ifadesi kullanıyor ve “Bu rehin alınmış adam üzerinden Türkiye’ye oyun oynanıyor. Bizim halkımız bu oyuna gelmez” diyor.

Demem o ki, Rıza Sarraf nasıl geçmişte Türk kamuoyunda tartışılan ve bilinen fakat yargıdan kaçırılan bir olayı Amerikan Mahkemesi’nde tüm detayında anlatıp ülkeyi zora sokmuşsa; bu “off-shore hesabı” da ileride daha ağır bir fatura ile ülkenin önüne konabilir.

Halının altına süpürmekten vazgeçin, yargıya götürün. Meclis’te “Komisyon” kurun ve açıklığa kavuşturun. “Off shore hesabı” açmak hukuken suç değildir.  Ahlaki bir yanı vardır ve kınamakla kapanır bu mesele!

Evet, Ak Parti “ak”tır ve karşı taraf “kara”dır. Bunu biliyoruz. Ayrıca “kara”nın tonlarını da Ak Parti belirler; onu da biliyoruz. Ancak off-shore hesabı açmak “ak”lığınıza halel getirmez. Özür dileyin bitsin bu mesele. Yoksa ileride başınız daha fazla ağrıyabilir. Tecrübeyle sabittir bu!

 

 

BizGençler