Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Öğrenilmiş çaresizlik ve Ak Parti

Önce deneyi anlatayım, sonra da neden bu deneyi örnek verdiğimi söyleyeyim.

“Öğrenilmiş çaresizlik” anlatırken beş maymun örneği verilir. Hepimizin bildiği bir deneydir ama tam vakti, bir kez daha paylaşmakta fayda var.

Deney şöyle:

İçine beş maymun doldurulan büyük bir kafesin tepesine bir hevenk muz asılır. Ortaya da bir merdiven konur… Muz malum, maymunun en sevdiği meyvedir. Daha kafesin kapısı kapanır kapanmaz maymunlardan biri merdiveni dayayıp muza hamle yapar. Uzanıp muza alacakken dışarıdan üzerine tazyikli su sıkılır. İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci maymun da tazyikli suya maruz kalıp yere iner. Denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan maymunlar bir daha muza hamle yapmaya cesaret edemezler.

Maymunlardan biri dışarı alınır ve yerine yeni bir maymun konur. Yeni maymunun ilk yaptığı iş koşup muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat dört ıslak maymun buna izin vermez ve yeni maymunu bir güzel döverler.

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. Ve o da merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu maymunu en şiddetli ve istekli döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk dayağı yiyen birinci yeni maymundur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Bu da ilk atağında diğerleri tarafından cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin, en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yoktur ama en iştahlı dövenler de onlardır. Sonra en baştaki ıslanan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Bu maymunlar da muzları almaya yeltendiklerinde onlardan önce değiştirilmiş üç yeni maymun tarafından dövülerek yukarı çıkmaları engellenir. Ama tepelerinde o bir hevenk muz hala asılı olduğu halde artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır.

Şimdi gelelim bu örneği niye verdiğime: Ak Parti’de Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Bakanlık, Belediye Başkanlığı yapanlar istifa ediyor ve asla konuşmuyorlar. Konuşacak olanlara “FETÖ” yaftası yapıştırıldığını, onların “hainlik”le suçlandıklarını biliyorlar çünkü. Hâl böyle iken konuşmak olur mu? Beş maymunda zekâ var da onlarda yok mu?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek konuşacak olsa, ona ilk hamleyi İstanbul Büyükşehir eski Başkanı Kadir Topbaş yapacaktır. “Otur oturduğun yerde!”

BizGençler