Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Popülizm yokmuş!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 24 milyar liralık paketle ilgili konuşurken, “asla popülizm yok” ifadesini kullandı. Gerekçe olarak da “imar barışı” ve “yeniden yapılandırma”dan elde edilecek 25 milyar liralık geliri gösterdi.

Mantık ne kadar basit değil mi? Seçime 60 gün kala vatandaşa 24 milyar lira dağıtacaksınız, bunu da “vergi” ve “imar” affından elde ettiğiniz parayla karşılayacaksınız ve bunun adını “hiç popülizm yok” koyacaksınız!

Bütçe denen şey; böyle bir şey zaten: Bir tarafa gider yazmışsanız, karşı tarafa da mutlaka bir gelir yazmanız lazım. Ki, denk bütçe olsun. O geliri, Türkiye ya borç alarak, ya da kamuya ait bir şeyi satarak karşılıyor!..

Ak Parti, sanayici ve esnaftan alacağı vergi cezalarını ve tapu değerlerini satma kararı aldı ve bunun karşılığında elde edeceği parayı seçim yatırımı olarak kullandı.

Esas tehlike ne biliyor musunuz? Bu zihniyet! “Parayı buldum ve harcadım” zihniyeti!

İyi de güzel kardeşim. Bu “buldum” dediğin parayı ya kamunun envanterindeki değerleri satarak elde ediyorsun, ya da elin yabancısının bankasından borç alıyorsun. O paraları katma değeri yüksek yerlere yatırman lazım ki, ülke kapı kapı dolanıp kredi dilenmek mecburiyetinde kalmasın!

İnşa edilen hastane, üniversite, yol, tünel ve köprülere tepki de bu yüzden zaten. Çok daha verimli yatırım alanları varken, “oy getiriyor” diye her yere hizmet götürmek; bu ülkenin boğazına kadar borca batmasına sebep oldu!

En azından bir denge gözetilebilirdi!!!

 

BizGençler