Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Potansiyel var ama marka yapan yok!

Konya üzerinden Toroslara, oradan da Orta Akdeniz’e indim. 15 günlük tatilimi Gülnar, Aydıncık, Büyükeceli, Boğsak ve Silifke’de geçirdim. Önemli bulduğum olayları sizlerle paylaşmaya; insan ve mekân unsurları hakkında kısa bilgiler aktarmaya çalıştım. Bölgeleri, hikâyeleriyle anlatmaya özen gösterdim.

15 günlük seyahatimi şöyle özetlemek mümkün:

1)      Bu bölgelerin her birisinin kendine has, enteresan hikâyesi var.  O muhteşem hikâyeler, dünya insanları ile paylaşılacağı yerde küllenmeye terk edilmiş.  

2)      Bu eşi benzeri olmayan yerler, hiç de layık olmadıkları kadar ihmale uğramış.

3)      Bir şey yapmak isteyenler de olmuş belki ama bunlar da yanlış yapmışlar.

Bu üç hata bölgedeki koyların tanınmasını, daha doğrusu marka olmasını engellemiş. Monaco gibi dünya markası bölgelere 10 basacak kadar muhteşem koylar var hâlbuki.  Tarihi zenginliğe ve tabii güzelliğe sahip olan bu koylar, kendi haline terk edilmiş olmanın hüznünü yaşıyorlar maalesef.   

Her iyinin yanında nasıl kötüler de bulunuyorsa; her kötünün yanında iyiler de olmaktadır. Bu da dünyanın bir başka gerçeğidir. Orta Akdeniz’de de bu gerçeği teyit eden olaylar zincirini görmek mümkündür.

Ki, o da şudur. İlgisizlik, bölgenin bakir kalmasını sağlamış. İyi bir planlama ile dünya markası yapılabilecek 10 kadar koy var Orta Akdeniz’de.  

Mersin, 323 kilometre sahil şeridine sahiptir ve bu şeridin 100 kilometre kadarını Orta Akdeniz Bölgesi meydana getirmektedir.  Türkiye’de turizm yatırımı yapılacak destinasyonlar bitmek üzeredir. Böyle bir durumda 100 kilometrelik sahil şeridine sıralanmış bakir alanlar büyük bir imkândır.

Bu önemli destinasyonun değerlendirilmesi için 2 yol vardır. Bunları 1) Mersin Büyükşehir Belediyesi’ninyapacakları 2) Turizm Bakanlığı’nın yapacakları diye ikiye ayırmak mümkünüdür.

Acı bir gerçektir ama Türkiye’de Turizm Bakanlığı yok mesabesindedir. Dolayısıyla iş Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne kalmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz iyi bir planlama yapar ve bu koyları değerlendirirse, Türkiye’ye çok önemli 10 marka kazandırmış olur.

Bodrum Zeki Müren ile Altınoluk Necmettin Erbakan ile marka oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu bölgeyi marka yapabilir mesela. Bir villa inşa etmesi dahi bölge turizmine start vermesine yeter de artar bile.

 

 

 

 

BizGençler