Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Raci Şaşmaz’ın başarı öyküsü

Sizi bir başarı öyküsü anlatacağım bugün.

Halka açık Denge Yatırım Holding’in adı, Pana Yatırım Holding olarak değişti. Dün bu değişimin gerekçelerini dinledik ünlü senarist Raci Şaşmaz ve arkadaşlarından.

Raci Şaşmaz malum, genç bir yetenek. Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu olan Raci Şaşmaz, “Deli Yürek” adlı dizinin senaryosunu yazdı. Ardından “Kurtlar Vadisi” dizisinin senaryosunu yazmaya başladı. “Kurtlar Vadisi” yayınladığı günden itibaren ilgi gördü. Raci Şaşmaz 2004 yılında kendi yapım şirketi olan Pana Film’i kurdu ve dizinin senaristliğiyle birlikte yapımcılığını da üstlendi.

2010 yılından itibaren iş dünyasında da görmeye başladığımız Raci Şaşmaz inşaat, turizm ve sanayi sektörlerinde de yatırımlar yapmaya başladı.

2014 yılında “Kurtlar Vadisi Pusu”yu ağabeyi Necati Şaşmaz’a bırakıp Pana Film ortaklığından ayrıldı.

2015 yılında Pana Yapım şirketiyle “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” isimli iddialı diziyle tekrar senarist ve yapımcılığa geri dönen Raci Şaşmaz, senaristlikten ve yapıcılıktan olduğu gibi turizm ve inşaattan da iyi para kazandı. Şirketlerini Pana Yatırım Holding çatısı altında topladı. 

Denge Yatırım Holding halka açık bir şirket ve enerji sektöründe faaliyet gösteriyordu. Ayrıca hem yurt içinde hem yurt dışında finans hizmetleri sunuyordu. Raci Şaşmaz işte bu Denge Yatırım Holding’in yüzde 48.5’ini satın aldı ve Denge Yatırım Holding’in adı Pana Holding Yatırım olarak değişti.

Raci Şaşmaz hedeflerini tahvil ihracı, blok hisse satışları, ikincil halka arzlar olarak açıkladı. Ki, Raci Şaşmaz’ın satın almasıyla birlikte Denge Yatırım Holding hisseleri yüzde 85 değer kazandı; onu da belirtmekte fayda var.

Buraya kadar anlattıklarım rutin gündem haberi. Biraz da Raci Şaşmaz hikâyesi.

Esas bombayı geriye sakladım.

Bu adam tuttuğunu altın mı ediyor? Ediyorsa nasıl ediyor?

Raci Şaşmaz, basın toplantısında “Ben ticarete başladığımda 7 yaşındaydım” diyerek;  bunun ipucunu verdi aslında.

Şaşmaz şöyle dedi:

“Ailemle birlikte tatile çıkmıştım. Günlerim deniz kenarında geçiyordu. Sahilde küçük bir büfe vardı. İçtiğim gazozun şişesini iade ettiğimde büfedeki görevli bana para verdi. Yedi yaşındaydım. Bana neden para verdiğini sordum. ‘Depozito’ dedi. ‘Gazozu satarken şişe için depozito parası kesiyoruz. Şişeyi getirene iade ediyoruz o depozitoyu.’ Sahil şişe doluydu. Meraklanmıştım. O şişeleri gösterip ‘neden toplamıyorsun peki’ dedim. ‘Onları toplamaya kalkarsam işimi yapamam’ diye cevapladı beni.

O şişeleri toplayıp getirsem bana para verir miydi? Sordum. Düşündü. Başını kaşıdı. Bir bana, bir şişelere baktı: ‘Anlaşırız’ dedi. Yaşıtım arkadaşları örgütledim; onlarla birlikte o şişeleri topladım ve orada kaldığım müddetçe bedava gazoz içtim.”

Raci Şaşmaz’ın anlattığı bu hikâye bir başarı öyküsü değil tabii. Başarı olması için yetenek, şans ve şartların uygunluğu da gerekir. Ancak şunu unutmamak lazım: Neyi seviyorsanız ona kavuşursunuz. Raci Şaşmaz o yaşında parayı sevmiş. Kazanmayı istemiş. Yoksa denize girer, babasının ısmarladığı gazozla da susuzluğunu giderirdi. Öyle yapmamış. Depozitoyu almaya karar vermiş. Arkadaşlarını örgütlemiş. Şişe toplamayı iş saymış ve işini severek yapmış işini. Bu sevgi ona yetenek kazandırmış, şans getirmiş ve sürdürülebilir bir başarı öyküsüne giden yolu açmış.

Ne mutlu işini sevenlere...

 

 

BizGençler