Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Referandumla “hukuk devleti” olacak mıyız?

Türk vatandaşı kendisini hukuk karşısında eşit hissetmiyor. Mahkemede dahi “referans” arama ihtiyacı duyuyor!

 

Türk iş adamı kanunların müteşebbislere eşit uygulandığı hususunda emin olduğunu söyleyemediği gibi kendisini güvende hissettiğini de söyleyemiyor!

Hâkimler hükümlerini verirken birçok dengeyi gözetmek zorunda kalıyor ve kanunun emrini tam anlamıyla uygulayamıyorlar!

Yabancı yatırımcı Türk mahkemelerinin her yatırımcıya eşit davranmadığı konusunda şikâyette bulunuyor ve Türkiye’de yatırım yapmanın zorluğundan dem vuruyor!

Yerli ya da yabancı tüm yatırımcılar rekabet şartlarını düzenleyen kanunların doğru işlemediği hususunda hemfikirler ve her ortamda mağduriyetlerini dillendirmekten çekinmiyorlar!

Türk yargı sistemine güven azaldı!

Türkiye’nin bir an önce yargı reformunu gerçekleştirmesi ve “Hukuk Devleti” olarak anılmaya başlaması gerekiyor. Ülkenin yargı reformuna şiddetle ihtiyacı var.

Hâl böyle iken Türkiye anayasa değişikliğini gündeme getirdi ve “Başkanlık Sistemine geçersek her şey yoluna girer”  -  “Hayır, girmez” tartışmalarını yapıyor.

Bu tartışma MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin gayretiyle TBMM Genel Kurulu’na taşındı.

Meclis’ten 330 oy çıkarsa “Anayasa” değişikliği halka sorulacaktır.

330 oy da Anayasa değişikliğinin referanduma götürüldüğü takdirde vatandaştan yüzde 51 oy alması da imkân dâhilinde görülüyor.

Bunların hepsi tamam da “Başkanlık Sistemi” ile birlikte Türkiye “Hukuk Devleti” olacak mı?

Esas soru bu.

Eğri oturup doğru konuşalım. Türk halkı da Meclis’teki iktidar ve muhalefet milletvekilleri de biliyor ki, tartışılan mesele Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Başkan” olması meseledir.

Referandumda “Erdoğan Başkan olsun” ya da “Olmasın” oylanacaktır.

Erdoğan’ın “Tek Adam” olmasıyla ülkenin düze çıkacağını öngörenler “Evet” oyu kullanacaktır. ”Çıkmaz” diye düşünenler ise “Hayır” oyu.

 

 

BizGençler