Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Savaş davulları dünya ticareti için mi çalıyor!

ABD, Avrupa Birliği’nden satın aldığı demir – çelik ve alüminyum ürünlerine yüzde 25 vergi koymayı planladı. AB ülkeleri ABD’nin bu hamlesine sessiz kalmadı ve ABD’ye misilleme yapacakları ürünlerin listesini çıkardı.

Ülkeler bir taraftan misilleme yapacakları yeni ürün listeleri hazırlıyor, bir taraftan da ABD Başkanı Trump’ın başlattığı bu gümrük uygulamasının önümüzdeki günlerde bir ticari kavgaya ve hatta ticari savaşa dönüşüp dönüşmeyeceğini tartışıyor!

Bu korku pek de yersiz bir korku değil aslında. Donald Trump, ABD’nin Çin’den ithal ettiği 50 milyar dolar tutarındaki bin 300 ürüne de gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor çünkü. Çin de ABD’den ithal ettiği 50 milyar dolar tutarındaki 106 ürüne gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladı.

 

Global ticaret bitiyor mu?

 

ABD Başkanı Trump bu “korumacı ticaret politikası”yı yerli sanayisini korumak maksadıyla uyguluyor ve bunun pek de şaşırtıcı bir tarafı yok.

Esas şaşırtıcı taraf şu: Henüz 20 sene önce başlamış olan global ticaret politikaları bitiyor mu? Bitiyorsa, bu bitişin sebebi ne?

1990’lı yılların sonunda Batı nüfusunu negatif büyüme sürecine girmiş ve ülkeler hızla yaşlanmaya başlamıştı. Sanayici “ununu elemiş eleğini asmış insan” kalabalıklarını pek sevmez. Onları sevse sevse sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlar sever. Sanayici kanı kaynayan tüketici ister. Ev satın alan, mobilya değiştiren, yeni model araçları takip eden tüketici.

1900’lü yılların sonuna gelindiğinde ürettiği malı satmakta zorlanan Batı sanayicisi gözünü Doğu’ya dikti. Doğu’da tüketime aç milyarlarca nüfus vardı ve aynı zamanda orada iş gücü oldukça ucuzdu.

Batı’daki fabrikasını söken sanayici soluğu Çin ve Hindistan başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde aldı. Bu süreç içinde Batı’dan Doğu’ya 5-6 trilyon dolarlık bir sermaye transferi gerçekleşti.

 

Yapay zekâ ve robot devrimi

 

Endüstri 4.0 Devrimi’nin getirdiği “yapay zeka” ve “robot”lar dünyadaki tüm sistemi tersine çevirdi. Batı, bin dolar işçilik ödediği üretimi Çin’de 100 dolara yaptı. Bu da ona müthiş bir rekabet şansı getirdi. Robot, Çinli işçiden de ucuz. Ayrıca ne “hasta” olma derdi var, ne “başım ağrıyor” deme durumu. Ne de tazminat talebi. Uyku gibi bir alışkanlığı da olmadığı için 24 saat çalıştırmak mümkün.

Hâl böyle olunca, Batı’ya dönme fikri sanayicinin gündemine yeniden girdi. Trump’ın seslendirdiği fikir işte bu fikir!

De…

Batı’da ürettiğini kime satacak? Nüfusta artma da yok, gençleşme de…

 

Türkiye mi? Türkiye dert etmez böyle şeyleri!..

 

Hadi, “Batı’da üretir, Doğu da satarım” diye düşündü diyelim.  Doğu’da kim hangi parayla alacak onun ürününü? Bugün, fabrikada iş bulan Çinli, Hindistanlı ya da Vietnamlı eline geçen parayla onun ürettiği malı satın alabiliyor. Fabrika tekrar Batı’ya taşınırsa, Doğu’daki insan işsiz kalacak ve alım gücü düşecek!

Sözün kısası şu ki; dünya bu gidip gelmeleri daha çok yaşayacağa benziyor.

Türkiye mi? Türkiye dert etmez böyle şeyleri! Nasıl olsa “kodu mu oturtan” liderleri var. Ağzını doldura doldura birbirine hakaret eden siyasetçileri var ve hepsinden önemlisi çok yetenekli hayal satıcıları var!..

 

 

 

 

BizGençler