Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Seçim ekonomisi yok MU?

İster kişi olsun, ister kurum… Onların kalitesi, kriz döneminde ortaya çıkar. Krizi fırsata çevirebiliyor mu? En azından olumsuz etkisini asgari seviyeye indirebiliyor mu? İşte o zaman başarılıdır.

Türkiye seçim sathı mailine girdi. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan,  “Manifestosunu” açıkladı… “Seçim beyannamesini” de yakında açıklaması bekleniyor. Millet İttifakı adayları ise yeni başladılar vaat ve programlarını kamuoyu ile paylaşmaya.

Ak Parti, 16 yıldır iktidarda. Yapacaklarını yaptı. Yeniden iktidar olduğu takdirde “Demokratik hakları genişleteceği” ve “Refah Seviyesini artıracağı” yönünde sözler vermesinin hiçbir anlamı yoktur. 16 sene az bir süre değil çünkü. Bu sürede bilhassa “demokrasi” ve “adalet” taşlarını yerli yerine oturtmuş, “istikrarı” sağlamış, “refah” seviyesini ise hissedilir bir şekilde tabana yaymış olması beklenir kendisinden.

 

“Düşman” edebiyatı

 

Dolayısıyla, muhalefetin iktidara talip olma nedenini açıklaması doğru ve gerekli iken, 16 sene iktidarda kalmış bir partinin “Beni iktidar yaparsanız” diye başlayan sözler söylemeye hakkı yoktur.

Hele “düşman” deyip yapamadıklarının suçunu “düşmanın sırtına yükleme” hakkı hiç yoktur.  

İktidarın yaptıklarını, yapacaklarının teminatı olarak göstermekten başka bir şansı yoktur.

Seçim ekonomisi var bir de tabii. Ki, gücünü kaybetmiş iktidarların sıkça başvurduğu bir yöntemdir bu. Devletin verebileceği ne varsa, hepsini seçmenin ayağına sererler.

Ak Parti “Seçim ekonomisi uygulamayacağım” diyor. Gerçekten öyle mi?

Dolar ve Euro her gün rekor kırıyor. Petrolün varil fiyatı 75 dolara merdiven dayadı. Türkiye, buna rağmen benzin ve mazotun litre fiyatında indirim yapıyor!..

 

Nedir bunlar?

 

Yeniden yapılandırma…

İmar Barışı…

Konut kredisinin yüzde 1’in altına ineceği müjdesi!...

Varlık Barışı…

Vergi indirimi…

Bütün bunlar nedir?

Konut kredisinin yüzde 1’in altına çekilmesi dışında hepsi, “bal gibi” seçim yatırımıdır. İnşaat sektörü “S.O.S” veriyor. Mutlaka bir şey yapılması lazım! Gerçi yatırımcı İspanya, Portekiz gibi ülkelere kaçtı bundan sonra kredi faizlerinin düşük olması da iş yaramaz ama ondan başka yapacağı bir şey kalmadı iktidarın! Ziraat Bankası bugün konut kredisine yüzde 0.98 faiz kararı aldı. Sürdürebilir mi bilinmez ama kamu bankası; “al” dendi, aldı!

 

Seçmenin faturası

 

Seçim yatırımları, belediyelerin seçimden önce yolların asfaltını yenilemesine benzemez. Geri tepme ihtimali yüksektir bunların!

Tamam, muhalefet sıkıştırdı, Ak Parti İktidarı emekliye iki bayram ikramiyesi sözü verdi ama mazot ve benzin ona benzemez. Petrolün varil fiyatı sürekli artıyor ve döviz fiyatları hızla yükseliyorsa,  sen de pompaya yansıtacaksın o fiyatı! Vatandaş ileride cebinden çıkacak olan zamların ertelenmesinden hoşlanmaz! Korkar ve samimi bulmadığı bu uygulamayı yapana faturayı peşin keser!

Evet, dünya bir kriz içinde ve Türkiye de etkileniyor bu krizden ama Türkiye bugünleri hiç düşünmedi ve tedbir almadı. Onun faturasını ödüyor şimdi. 

BizGençler