Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Son 15 günde ne oldu da dolar çıldırdı?!.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’ye 13-14-15 Mayıs 2018 tarihinde 3 günlük bir ziyareti oldu.

İş adamları ve yatırımcılarla görüştü. BBC ve Bloomberg televizyonlarına röportaj verdi. Gündemde seçim olunca televizyon programcıları de seçimi sordular tabii.

Erdoğan, Bloomberg televizyonunda bir soruyu cevaplarken başkan olduğu takdirde ekonomi ve para politikalarında daha etkili olacağına dikkat çekip faizle ilgili de şöyle bir ifade kullandı:

“Sebep netice ilişkisine baktığımızda faizin sebep, enflasyonun netice olduğunu görüyoruz. Faiz ne kadar düşük olursa, enflasyon da o kadar düşük olur. Faizi aşağı çektiğimiz anda bütün maliyet girdileri aşağı düşecektir.”

Erdoğan ayrıca Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile de konuştu ve şöyle dedi:

“Tabii ki Merkez Bankası bağımsızdır. Ancak Merkez Bankası bu bağımsızlığı alıp yürütmenin başındaki cumhurbaşkanının verdiği sinyalleri bir kenara koyamaz! Buna göre değerlendirmelerini yapıp adımlar atacaktır ve ben bunun ileride çok yararlı adımlarla sonuçlanacağını inanıyorum.”

Erdoğan’ın bu açıklaması üzerine 3.57 seviyesindeki dolar 4.44 seviyesine fırlayıverdi! Arkası geldi tabii. Her gün ve gece rekor kıran dolar 10 gün içinde 4.90’a kadar çıktı!

 

Hata kimin?

 

Enteresanlığa bakın ki, bu 10 gün içinde yer yarılmış, Merkez Bankası içine girmişti! Varsa yoksa yine Erdoğan vardı. Meydanlarda konuşan Erdoğan, gelişmelere kendi zaviyesinden bakmaya devam ediyor ve “Dış güçler” diyordu. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını istemeyen düş güçler ve onların içerideki uzantıları manipülasyon yapıyorlardı! “Faiz lobisi” yetmezmiş gibi bir de “döviz lobisi” hortlamıştı!..

Erdoğan, “Yok kurmuş, yok murmuş! Ne kuru be. Düpedüz kumpas bu! Bizi kurla yıkmazsınız” diye gürlüyor ve ardından da vatandaşa “yastık altındaki dolar ve avroları satıp Türk Lirası’na geçin de bu oyunu bozalım” çağrısı yapıyordu.

 

Bankacıların hiç duymadığı bilgi?!.

 

Londra, dünya bankacılığının merkezidir. Paralar orada toplanır, oradan dağıtılır. Erdoğan’ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” diye özetlediği bilgi onların hiç duymadığı bir bilgi. Tedirgin oldular tabii. Onlar tam tersini düşünüyorlar çünkü. Onlara göre enflasyon sebep, faiz sonuç!

Hele, özerk olması gereken, bağımsız karar vermesi şart olan Merkez Bankası’nın yürütmenin başındaki başkanın emrine verilmesi, hiç mi hiç duymadıkları, asla kabul edemeyecekleri bir düşünce yapısıydı!

Neyse, Erdoğan razı oldu ve Merkez Bankası üst üste dört müdahale yaptı ve faizi yükseltti, piyasaya döviz sürdü de dalgalanma duruldu. Dolar bugün 4.55 lira seviyesine düştü.

Her ne kadar Erdoğan İngiltere’ye gitmeden bir gün önce 3.57 seviyesinde idiyse de buna da şükür!..

Önümüzdeki günlerde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Londra’ya gidip boy gösterecekler ve “Bakın, biz bağımsızız” diyecekler ama İngilizler buna inanır mı? Bilinmez!!!

Erdoğan, ilk defa Merkez Bankası’na vurup doları ve faizi zıplatmadı çünkü? Senede en az bir kere Merkez Bankası’na çattı ve her defasında da doları zıplattı!..

 

 

BizGençler