Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Suriye’de yanlış üstüne yanlış  

Son günlerde Suriye konusunda bir “dil sürtmedir”,bir “yanlış anlaşılmadır”, bir “çeviri hatasıdır” gidiyor. Hayırlara vesile olur inşallah.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Kasım 2016 Salı günü yaptığı konuşmada “Biz Suriye’ye devler terörü estiren zalim Esed’in hükümranlığına son vermek için girdik, başka bir şey için değil” dedi.

1 Aralık 2016 Perşembe günü ise “Söylediklerimizi kimse başka bir şekilde yorumlamasın” diye tamamladığı konuşmasında şöyle dedi: “Hedef herhangi bir ülke veya kişi değil, sadece terör örgütleridir. Defalarca dile getirdiğimiz bu hususta hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

 

Dışişleri Bakanı’na tercüman duşu

 

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Antalya’da yaptığı açıklamada “Türk askerine saldırıyı ne Rusya Federasyonu, ne de Suriye rejimi yaptı” ifadesini kullandı. Fakat cümle “Saldırıyı Suriye rejimi yaptı” şeklinde tercüme edildi. Sosyal medya ve televizyon kanalları bu haberi flaş haber diye geçince Türk Dışişleri Bakanlığı açıklama gönderip hatayı düzeltti.

 

Her gidişin bir dönüşü vardır!

 

Türk Silahlı Kuvvetleri “Fırat Kalkanı Operasyonu” adı altında Suriye’de ve Özgür Suriye Ordusu’na (OSO) hava desteği veriyor. Sıcak çatışma başladı, TSK’dan şehit haberleri geliyor. İki astsubay kayıp!

ÖSO, Muhalif Güç, Daeş ve Şam Ordusu… Kimin kimi vurduğu belli değilse de Rusya’nın Şah Ordusu’na destek verdiği biliniyor. İran zaten veriyordu. TSK’nın Şam Ordusu ile karşı karşıya geldiği takdirde ortaya nasıl bir sonuç çıkacağı bilinmiyor!

 

Bu mesajı tuttum

 

Cep telefonuma her gün onlarca mesaj düşüyor; çoğu “Şunu alır mısın”, “Bunu bizden başka yerde bulamazsın” türü tanıtım mesajı. Hepsini silip atıyorum. Bugün sabah gelen mesaj farklıydı ve çok tuttum onu. Bizim Evler7’den geliyor ve “Yüzde 5 peşin, deniz ve göl manzaralı daire sizin” deniyordu.

Mesajı tutmamın nedeni ne peşinatın azlığı, ne de deniz manzaralı daireyi alma isteğimdi. Bizim Evler7’nin doğru iş yapması ve verdiği sözü tutmasıydı. Bizim Evler'den ev alan herkes söyler benim bu söylediğimi. İnsan doğru sözü duyunca peşin para bulmuş gibi seviniyor.  

 

 

 

 

BizGençler