Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Suriyeli mültecilerin çocuk sayıları neden çok artıyor?

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın! Madem gündem Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı ve onların çocuk sayılarındaki artış, kusur kalmasın; ben de birkaç kaşık sallayayım önüme gelen pilava. Tek derdimiz Suriyeli çocuk sayısındaki artıştı, onu da bendeniz sonuçlandırayım.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli mülteci sayısının 2 milyon 753 bin olduğu dâhil birçok konuda bilgi verdi.

En çarpıcı olanı ise Suriyeli mültecilerin gelmeye başladıkları 2011 yılından bugüne kadar 177 bin Suriyeli çocuk doğduğuydu. Son bir yılda ise 70 bin Suriyeli doğum yapmış.

Konu şu: Evlerinden barklarından uzakta bulunmalarına ve ülkelerinde savaş olmasına rağmen nasıl oluyor da bu kadar hızlı çoğalabiliyorlar?

Torunoğlu “Büyük krizler sonrasında insanların böyle reaksiyonu oluyor” diyerek bir kapı açtı zaten. Arkasını da ben getireyim.

Suriye’nin nüfusu 2006 yılında yüzde 3,3 artış göstermişken, Türkiye’de bu oran yüzde 2,2 idi. O zaman da Suriye’nin nüfus artışı bizden fazlaydı.

Konu o değil tabii. Ortalık toz dumanken, her yere barut kokusu yayılmışken nasıl oluyor da Suriye ahalisinin nüfusu artıyor?

Daha açıkçası adamların seks hayatını sorguluyoruz.

“Evinden barkından uzakta yaşayan insanlar neyine güvenip çocuk yaparlar? Onlara nasıl bakacaklar? Neden doğurdun onu?”

Bizim bilmediğimiz şey: Korku!

İnsanın hayatta kalmasını sağlayan “korku” duygusu devreye girmiş ama biz onu görmüyoruz!

Tüm canlıların fabrika ayarlarında “Hayatta kal ve bir sonraki nesli oluştur, çoğal” talimatı vardır. İnsanlarda daha da kuvvetlidir bu talimat: İnsanlar özellikle zor şartlar altında bunu içgüdüleriyle yaparlar. Dünyada savaş atlatan tüm ülkelerde bu gerçek yaşanmıştır.

İnsanlar “nasıl bakarım” sorusunu düşünmek ya da cevaplandırmak yerine “neslini devam ettir” talimatına uyar ve doğurur.

Ayrıca seks her türlü stresi bertaraf etmeye yarayan bir aktivitedir.

Dolayısıyla Suriyeli kadın doğuracaktır. Bilinçli bir eylem değildir belki ama talimat yazılımından (fıtratından) gelmektedir ve buna uyacaktır.

Ahmet Kaya “Şehirlere bomba yağardı her gece biz durmadan sevişirdi” derken bunu demek istemiştir herhalde.

 

 

 

BizGençler