Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Taksicinin oyu var da BEDELLİ’nin yok mu sanıyorsun?!!

Türkiye’de “taksi” deyince akla genellikle “sigara” ve “ter” kokan mobil işletmeler gelir. İşletme sahipleri ve çalışanları da derme çatmadır. Birçok bürokratın “taksi sahibi” olduğu biliniyor. Şoför olarak çalışan kişilerin de karın tokluğuna çalıştıkları ve bu işi sürekli yapmadıkları da bir başka gerçeğidir bu sektörün. Tam bir problem yumağı!

Türk taksi esnafı müşteri seçer. Yağmurda müşteri almaz mesela. Kısa mesafeye ise hiç almaz!.. İstisnaları elbette ki var ama taksi esnafının döküldüğünü söylemek hiç de abartı olmaz!..

Onların bu hali “korsan taksi” uygulamasını getirdi ülkeye!.. Devreye trafik polisi girdi ve “korsan taksi” bitti.

Derken UBER geldi. Hemen her ülkede faaliyet gösteren ve bir akıllı telefon uygulaması olan bu sistem hızla yayıldı. Nasıl yayılmasın ki? Araçlar gayet temiz ve bakımlı. Şoförler nazik ve eğitimli. Gideceğiniz yere kaç paraya gideceğinizi bilerek biniyorsunuz araca ve araçta yol tarif etmenize de gerek yok. Nereye gidileceği ilk etapta sisteme yazılıyor çünkü. Kredi kartı ile ödeme imkânı verdiği için nakit para bulundurma zorunluluğu da yok. UBER kullanıcısı gideceği yere taksi, lüks araç ya da tekne ile gitme seçeneklerine sahip.

UBER bir senedir İstanbul’da hizmet veriyor. Kullanıcıları memnun ve sayıları her geçen gün artıyor.

Taksiciler tepki gösterdi tabii. Kafa yarıp göz çıkardılar! Onların bu anlamsız tepkisine iktidar alet oldu ve UBER faaliyetini durdurucu kararlar aldı. Taksici esnafının oyu için yaptı bunu. UBER esnafının sayısı taksici esnafının sayısından çok olsaydı UBER’den yana tavır koyacaktı. İstanbul’da faaliyet gösteren 12 bin taksicinin oyuna göz diken iktidar; hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini dikkate almadı da taksiciyi hoşnut edecek karar aldı.  

İktidar UBER kullanıcılarının oyunu hesaba katmadı! UBER kullanıcı sayısı taksici esnafından daha fazla hâlbuki.  Onların oyu ne olacak şimdi?

İktidar bir yerde daha yanlış ata oynadı ki, o daha vahim. BEDELLİ askerlik bekleyen gençlerin durumu!.. Sayıları bir milyonu bulan bu gençlerin oy sayısı aileleriyle birlikte 4 milyonu buluyor. 30 bin taksicinin oyunu dikkate alan Ak Parti, 4 milyon oyu elinin tersiyle itti. Hâlbuki BEDELLİ askerlik ülkeye ilaç etkisi yapacak; hem siyasi, hem iktisadi, hem sosyal yaraya merhem olacaktı.

Şimdi Erdoğan’a “Erdoğanca” bir soru sormak lazım: “30 bin mi büyük, 4 milyon mu?”

 

BizGençler