Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Tankın üzerine çıkan "muzaffer" vatandaş

Dün akşam bu saatlerde televizyonlarda “0lağandışı” olaylardan söz ediliyordu. İstanbul ve Ankara’da asker ana noktalara intikal etmişti. Herkes birbirine “Ne oluyor” sorusunu sormaya başlamıştı. Boğaz Köprüsü’ne çıkan darbeci askerler tanklarla trafiği kapatmıştı!

 

Başbakan Binali Yıldırım “Bir kalkışma girişimi söz konusu”  olduğunu bildirdi. Hiçbir şey net değildi henüz ama en azından adı konmuştu: “Kalkışma girişimi.”

Ardından kendilerine “Yurtta Sulh Konseyi” adını veren bazı TSK mensubu askerin TRT kanalında “Darbe Bildirisi” okundu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık “TRT’de okunan bildiri korsandır” açıklaması yaptı.

“Yandaş Medya” ya da “Havuz Medyası” denilen gruplardan bazı arkadaşlar sosyal medya üzerinden “Fetö” demeye başladılar. Onlara göre bu “Darbe girişimini FETÖ Terör Örgütü” üyesi askerler gerçekleştirmişti. Az sonra da “Meydanlar toplanın” mesajı atmaya başladılar.

Genelkurmay Başkanı Org. Gen. Hulusi Akar darbeci çete tarafından rehin alınmıştı. Darbecilerin gücü hakkında kimse net bir açıklama yapamıyordu ama etkili olamadıkları ve kontrolü kaybettikleri aşikârdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatil maksadıyla gittiği Marmaris’ten ilk açıklamasını yaptı: “Bu, malum paralel yapının teşvik ettiği bir harekettir.”

Erdoğan vakit kaybetmeden “Milletimizi Meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum” diyerek hareket planını açıklayıverdi.

Sözlerini “Ben Cumhurbaşkanıyım ve Başkomutanım” diye sürdüren Erdoğan “Benim haberim olmadan atılan adımlara cevap verilecektir” dedi. Öyle de oldu. “Başkomutan” ile “ordusu” Atatürk Havalimanı’nda buluştu. Vakit geçirmeden hedef belirlendi. “Tankların üzerine çıkın ve içindekileri etkisiz hale getirin.”

Vatandaş, sabahın erken saatlerinde tanklara çıktı ve içindekileri derdest edip onları etkisizleştirdi.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplandı ve dört partinin dördü de “15 Temmuz Darbe Girişimi”ni kınadı.

Hükümet olayı kontrol altına almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halkın bir hafta daha halkın sokakta kalmasını, meydanlarda toplanmasını istedi.

Bunların hepsi ayrı öneme haiz. Darbe girişimi başarısızlığa uğratıldı. Bundan daha önemli ne olabilir ki?

De… Bir konuda bazı endişelerim var. Vatandaş demokrasiye sahiplendiğini tankın üzerine çıkmakla gösterdi. Elbette ki tebrike şayan bir durumdurs bu.  

Fakat halk tankın üzerine çıkmışsa kendini “Zafer kazanmış komutan” olarak görür. O eda onu sarıp sarmalar. Sosyolojik bir durumdur bu; kendiliğinden oluşur. Ve onu “Herhangi bir konuda hüküm verip sokakta infaza” kadar götürebilir.  

Ülkeyi yönetenlerin bu gibi hassasiyetlere dikkat etmeleri gerekiyor.  

Ayrıca yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Ölenler, hangi nedenle öldü? Öldürme işlemi ne şekilde işlendi? Bunlara bakıp strateji geliştirilecektir herhalde!

 

 

 

 

 

BizGençler