Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

TOÇEV’in hikâyesini biliyor musunuz?

Her işin, iyi ya da kötü bir hikâyesi vardır. Ülkelerin, şehirlerin, firmaların, ailelerin de hikâyeleri vardır. İyi hikâyesi olanlar akılda kalıyor ve merak uyandırıyorlar. Hikâyesi olmayanlar yok olup giderken, hikâyesi olanlar yaşıyorlar ve bu hikâyeler nesilden nesle aktarılıyor.

 

TOÇEV, gönüllü bir sivil toplum kuruluşudur ve eğitim konusunda faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar hayata geçirdiği projelerle 5 milyondan fazla öğrenciye dokunma başarısı gösterdi.

TOÇEV, okumak isteyen fakat maddi imkânsızlıklar nedeniyle okuyamayan çocuklara tüm eğitim dönemlerinde destek vererek onların eğitimlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Dersliklerin yenilenmesi ve öğretmen evlerinin inşasına da katkı sağlıyor TOÇEV. Ayrıca, öğrencilerin okul ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli rol oynuyor.

Bütün bu hizmetleri gerçekleştirip gençlere burs vermek için de gelir getirici ayrı projeleri devreye sokuyor TOÇEV.  Bu projelerin en önemli destekçisi sanatçılar. TOÇEV’in organize ettiği programlara katılan sanatçı, şarkıcı ise şarkı söylüyor. Hikâyeci ise hikâye anlatıyor. Ressam ise resim tablolarının bedelini hediye ediyor. Bu gelirler de eğitim hizmetinde harcanıyor.

Da…

Bu hikâyenin kahramanı kim?

Ebru Uygun

Ben diyeyim Pamuk Prenses

Siz deyin Prenses Diana

İster Pamuk Prenses olsun, ister zengin bir aileden gelip yaptığı evlilikle Galler’in kraliyet ailesine gelin gelen Diana olsun; hepsinin ortak özelliği halkın içinde olmalarıdır.

Ebru Uygun da zengin bir ailenin bir eli yağda, bir eli balda tek kızıdır. Prensesler gibi yetiştirilmiştir. Dünyanın en önemli üniversitesinde eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye gelip evlenen ve ikiz çocuklar annesi olan Ebru Uygun, babasının fabrikasını elinin tersiyle itip Anadolu yollarına düştü, yanındaki beş arkadaşıyla. Sene 1994.

O günden bu yana TOÇEV (Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) beş milyondan fazla öğrenciye dokunmuşsa Ebru Uygun’un bu gönüllü çalışması ve gösterdiği fedakârlığın bir ürünüdür.

Ebru Uygun aynı zamanda Akdeniz Ateşi diye bilinen FMF hastalığından mustariptir ve geldiğinde kişinin canına okuyan sancılarla boğuşarak gerçekleştirmiştir tüm faaliyetlerini.

TOÇEV’in ve onun Başkanı Ebru Uygun’un takdire şayan birçok yönü varsa da eğitim için her türlü hizmeti gerçekleştirirken ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmazken, siyasi söylem ve eylemlere kapısını hep kapalı tutmuş olması en önemli vasfıdır.

Ebru Uygun kendi hikâyesini anlatmak için dört kitap yazdı ama hala anlatacağı çok şey var. Bir taraftan yaşıyor, bir taraftan yazıyor.  

“102 No’lu”, “Dokunduğum Yürekler”, “Birlikte Büyümek” ve “Gönül Irmağı” isimli kitapları yayımlanan Ebru Uygun, İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyor. Sayısız ödüller aldı. Bu ödüllerin bir kısmı ulusal ise de önemli bir kısmı uluslararası ödül ve onun hemen hepsi eğitim ile ilgili. Kurucusu ve Başkanı olduğu TOÇEV’in faaliyetleri getirdi o ödülleri.

Ebru Uygun ayrıca ebru sanatında da iddialı ve belli dönemlerde eserlerini sergileyip onlarla TOÇEV’e ciddi gelir sağlıyor.  

Ebru Uygun’un kitaplarını satın alırsanız; hem onun başarı ve bir o kadar da zorluk dolu hayat hikâyesini öğrenme, hem de ödediğiniz bedelle Vakfa katkı sağlama fırsatı yakalamış olursunuz.

TOÇEV’i tanıyın ve çocuklara siz de dokunun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler