Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Toyota Fabrikası’nda 82 saniyede bir otomobil üretiliyor

Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM) her ayın birinci günü bir önceki ayın ihracat rakamlarını Anadolu’da açıklama geleneğini sürdürüyor. 2018 yılının ihracatta rekor yılı olacağı günler önce duyurulmuş ve bu haberle heyecanlanmıştım. Nasıl heyecanlanmayayım ki? Çok ihtiyacımız olmasına rağmen, yaşanan olaylar bizleri ihracatta rekor haberleri duymaya hasret bırakmıştı! Ocak ayı ihracatının Adapazarı Toyota Fabrikası’nda yapılacağı bilgisini almam da heyecanlandırdı bendenizi ve çifte heyecan kıskacında kendimi Adapazarı Toyota Fabrikası’nda buldum.

Malum, Türkiye’nin Ocak 2018 ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.3 artış gösterdi ve 12 milyar 198 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Toyota hakkında bilgi de verdi ve “Toyota’nın 2016 yılında en çok ihracat yapan firma sıralamasında yedinci sırada” olduğuna işaret etti.

Toyota Fabrikası’nın 1992 yılında temeli atılmış ve o dönemlerde “Bu güzelim tarlalarda patates yerine otomobil üretilecek” diye eleştiriler yapılmıştı. Türkiye’nin hastalığıdır bu: Ekim alanlarına ev inşa etmeyi, işyeri açmayı ve fabrika kurmayı severiz biz! O gün de öyle olmuş ve Adapazarı Ovası’nın en verimli tarlaları fabrika alanına ayrılmıştı. Fabrika üretime geçip 7. Nesil Corolla Sedan banttan çıkmaya başladığında Adapazarı insanı “patates”i çoktan unutmuş, dikkatini “otomobil”e vermişti. Şehre döviz giriyor ve gençler iş buluyordu çünkü.

Toyota Genel Müdürü Hiroshi Kato, fabrika ve üretim hakkında enteresan bilgiler verdi. Ki, 15 seneye yakın sürede Adapazarı’ndaki Toyota Fabrikası “hatasız” üretim konusunda Japonya’daki fabrikayı da geride bırakıp “sıfır hata” üretim yapma başarısı göstermişti. Bu başarıda Türk mühendis ve işçisinin de payı var hiç şüphesiz.

2017 yılının Eylül ayında 2 milyonuncu otomobilini üreten Toyota, yıllık üretimini 280 bine yükseltti ve üretiminin yüzde 85’ini ihraç ediyor. 100’den fazla ülkeye otomobil satan Toyota Türkiye, 2017 yılında 4 milyar 600 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.  

Fabrikayı gezme fırsatımız da oldu tabii. Ki, esas o gezi şaşırttı beni. Üretimin neredeyse tamamı robotlar tarafından gerçekleştiriliyor bir kere. Hiroshi Kato, “Fabrikamızda beş bin kişi çalışıyor” dedi ama bu kişilerin üretim bandında çalıştığını düşünmeyin sakın; genellikle kontrol safhasında görev yapıyorlar. Ya da otomatik asansörün kaldırdığı motoru yuvasına oturtma esnasında birkaç somunu takıp sıkıştırma gibi belli işlerde rol alıyorlar.

En son safha öyle değil ama… O safhada çok işçi çalışıyor. Toyota Fabrikası’nda 82 saniyede bir otomobil çıkıyor. Bu araçların son kontrolleri çok önemli. İşinin ehli gençler o araçların içine giriyor ve binlerce noktayı gözden geçirip her şeyin yerli yerinde olduğunu kontrol ediyorlar. En son kontrol arazide yapılan fren sistemi kontrolü ki, burada çok sayıda şoför görev alıyor ve araçların fren sistemini test ediyorlar.

 

 

BizGençler