Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

TRUMP YEMİN TÖRENİNDE NE MESAJ VERDİ?

Donald Trump yemin ederek ABD Başkanlık koltuğuna oturdu.

Yemin töreninde yaptığı konuşmada sarf ettiği radikal sözler oldukça dikkat çekiciydi. Sanki Castro konuşuyordu. ABD Başkanı konuşmasından çok uzak bir konuşmaydı yani.

ABD’in en zengin, en yaşlı, en sivri dilli, en cesur başkanı Donald Trump “Avrupa’ya meydan okudu” ve ABD’nin geçmiş yönetimlerini yerden yere vurdu. Ki, oldukça yadırgandı bu durum.

“ABD’de politikacı ve siyasetçiler zenginleşti ama halk fakirleşti” diyen Trump kendi döneminde fabrikaların yeniden üretime geçeceği ve Amerika’nın işsizlik diye bir problemi kalmayacağı vaadinde bulundu.

ABD’nin yönetenlere değil, halka ait olduğunun altını çizen Trump  “Ülkemizin unutulmuş erkek ve kadınları artık unutulmayacaklar. Anneler ve çocuklar fakirlikten kurtulacaklar” ifadesini kullandı.

Halka büyük düşünme ve büyük hayal kurmaya davet eden Trump sözlerini “Boş sözlerin vakti geçti. Artık harekete geçme zamanı” şeklinde tamamladı.

Halka seslenirken onları geçmiş yönetimleri suçlamaya devam etti ve “Onlarca yıl yabancı endüstrileri ve orduları güçlendirdik” diyerek o politikaların geçmişte kaldığını ve sadece geleceğe bakacaklarını söyledi.

Vaatler bitmedi. “Kaybedilen işlerimizi, sınırlarımızı, refahı ve zenginliğimizi geri getireceğiz. Yeni otoyollar, köprüler ve havaalanları yapacağız” dedi. ABD’nin örnek olarak parlayacağını ve yeni ittifaklar kuracağı da vaatleri arasındaydı.

ABD’nin çiçeği burnunda Başkanı Donald Trump,“Ülkemizi radikal İslam’dan temizleyeceğiz. Onları yerle bir edeceğiz” ifadesini kullandı ki, bu sözü seçim meydanlarındaçok seslendirmiş ve ABD’de yaşayan Müslümanları huzursuz etmişti.  Aynı sözlerini tekrarlaması, bu konuda sıkıntı verici bir sürecin başlayacağının sinyali olarak değerlendirilebilir.  

Donald Trump seçim meydanlarında yaptığı propaganda konuşmalarında söylediklerinin dışında bir şey söylemedi. Fakat doların ateşini düşürmeyi başardı. Türkiye’de Dolar/TL 3.83’ten 3.77’ye indi. Euro/TL ise 4.06’dan 4.03’e düştü.

Donald Trump’ın konuşması ABD Başkanı’ndan beklenen ağırlıkta gerçekleşmedi. Fakat yeni bir devlet başkanı için 2-3 aylık bir opsiyon koymak gayet normaldir. Nisan başında çok farklı bir Tump görmek de mümkün.

 

 

 

BizGençler