Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türk erkeği, dijital asistana dahi evlenme teklifi yapar!

Dijital asistana evlenme teklifi yapılır mı? Burası Türkiye; yapılır, hem de sayamayacak kadar çok erkek tarafından yapılır! Garanti Mobil işlemler Asistanı (MAİ) 6 bin 865 evlenme teklifi aldı!

Anlatayım:

Garanti Bankası dijital bankacılıkta 20’inci yılını kutluyor. Banka yöneticiler bu süreçte ne yaptıklarını paylaşmak maksadıyla bir sohbet toplantısı tertiplemişler. Banka yöneticileriyle biz medya mensupları Fours Seasons Hotel’de bir aya geldik.  Pastalar kesildi, kahveler içildi. Bu arada “dijital bankacılığın” nereden nereye geldiğini görme fırsatımız da oldu.

Zaman hızlı geçiyor, teknoloji daha da hızlı gelişiyor. Garanti Bankası’nın 20 yıl önce Güneşli’de kurduğu Operasyon Merkezi’nin açılışını hatırlarım.

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, bankanın Teknoloji ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Erel ve yine bankanın Dijital Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer ile yaptığımız sohbette hem geçmişte yaşananlar dile getirildi, hem de bugüne temas edildi.

Bugünün dijital teknolojisi o günkü teknoloji ile kıyas kabul etmeyecek kadar değişip gelişti. O günün en önemli bankacılık olayı ATM’lerdi. Müşteri banka şubesine girmeden ATM’den para çekilebiliyordu ve bu uygulama bankacılıkta reform kabul edilmişti.

Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişti, gelişiyor. Banka müşterisi şubeye gitme ihtiyacı duymuyor artık. Hemen her işlemini dijital kanaldan ya da mobil yoldan gerçekleştirebiliyor.

Hüsnü Erel, 20 yıl önce kurmaya başladıkları altyapı sayesinde “internet” ve “hız”a paralel bir sistem geliştirerek; değişen müşteri ihtiyaçlarına anında çözüm ürettiklerini ifade etti ve “tüm uygulamaları kendi içimizde geliştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Didem Dinçer Başer ise bugün 5 milyon aktif dijital müşteriye hizmet verdiklerini belirtip aktif mobil müşteri sayısının da 4 milyona ulaştığının altını çizdi.

Fuat Erbil’in açıklamasına göre Garanti Bankası teknolojiye her sene 135 milyon lira yatırım yapıyor. Ki, bu da Garanti Bankası’nı dijital bankacılıkta bir numara yaptı. Türkiye’de gerçekleştirilen her dört dijital bankacılıktan biri Garanti Bankası tarafından gerçekleştiriliyor.

Bankacılıkta “göz” ve “ses” tanıma, “elektronik imza” sıradan işlemler arasında sayılıyor.

Garanti Bankası daha ileriye dönük birçok çalışma yapıyor ve bunlardan birisi de yeni “Garanti Cep.” “Garanti Cep” uygulaması müthiş kolaylıklar getiriyor. Hüsnü Erel’in bildirdiğine göre yeni “Garanti Cep” oldukça sade ve işlem ne kadar karmaşık olursa olsun, basit dokunuşlarla kolayca gerçekleştirme imkânı sağlıyor.  

Hesap ve kart bilgilerine hızlı erişim sağlayan yeni “Garanti Cep”; sık yapılan işlemler ile son yapılan işlemlere de hızlı erişim imkânı veriyor.

Garanti Bankası’nın 20’inci dijital yılını kutlama maksadıyla gerçekleştirilen sohbette 40 – 50 kadar gazeteci arkadaş vardı. Gazeteciler soruyor, banka yöneticileri cevaplıyordu.

Garanti Bankası Dijital Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, Mobil İşlemler Asistanı (MAİ) ile gerçekleştirilen sesli bankacılık sistemini anlatıyordu. Konu “yapay zeka”ya gelmişti.  Dinçer “Her geçen gün akıllı öğrenme altyapısı ile geliştirdiğimiz ‘Yapay Zekâ’ bugüne kadar bir milyon 500 bin müşteriden gelen 6 milyon 500 bin soruya cevap verdi” dedi ve ardından da “Bu arada 5 bin 865 adet evlenme teklifi de aldı” deyince salon koptu.

Bu evlenme teklifi yapan 5 bin 865 Türk erkeği, “MAİ Kızını”nın sesinin cazibesine mi kapıldı teklifte bulundu, yoksa parlak zekâsını kullanıp espri mi yaptı bilinmez ama ekonomik bir meselenin içine sosyolojik bir meseleyi sıkıştırabilme yeteneklerini kullandıkları kesin.

 

 

 

BizGençler