Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yoktur!

“Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” sözüne, gözü kapalı onay vermem ama “Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yoktur” sözüne hiç tereddüt etmeden “evet” derim.

 

Sanmayın ki, bu söz bendenize ait olduğu için “evet” diyorum! Tecrübeyle sabitti bu “Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yoktur” durumu.

Vatan - millet anlayışımız çok değişik bir kere…

Ölümüne seviyoruz vatanımızı.

Da…

Saddam’ın Irak, Kaddafi’nin Libya, Esad’ın Suriye, Kim Jong-Un’ın Kuzey Kore halkında da bizden geri değildir vatan sevgisi.

Batı ülkelerinin hiçbirinde yoktur bu sevgi. Bir Fransız’da yoktur mesela Suriyeli ya da Türkiyeli de olan vatan sevgisi. Alman’da da yoktur, İngiliz’de de.

Onlarda “millet” sevgisi daha gelişmiştir fakat asla duygu denizinde boğulacak bir seviyeye çıkmaz bu gelişmiş sevgi.

Biz de millet ha vardır, ha yok!

“Vatan”ın söz konusu olduğu yerde “millet”in esamisi okunmaz. “Millet” gerektiğinde “vatan”a feda edilecek odun mesabesindedir.

Türkiye’nin elbette ki düşmanları vardır ve fırsat bulsalar bir kaşık suda boğarlar bu güzel ülkeyi ve sınırları içinde yaşayan insanları.

Fakat bu gerçek sadece Türkiye’ye mahsus bir durum değildir. Amerika’nın da düşmanı var ama onlar her gün “Amerika’nın Amerika’dan başka dostu yok” diye davul çalmıyor. Tam aksine dost kazanmaya çalışıyorlar.

Ülkeler arası ilişkilerde “dost” ne demek, ona bir bakalım.

Dost “menfaat sunan” demektir. Bu dostluğun devam etmesi için “menfaatin” sürekli ve karşılıklı olması şarttır.

Sürüp sürmeyeceğini bilmiyoruz ama Türkiye şu anda Rusya ile dost ilişkiler içinde ve yeni yeni ittifaklar kuruluyor. Müttefikliği Şanghay 5’lisine kadar taşıma kararlılığında iki ülke.

Ülkelerin ittifak yapması gayet normaldir ve sürdürülebilir olduğu müddetçe faydası da vardır. “Küreselleşme politikaları iflas etti” dense de ülkelerin ittifaka ihtiyacı vardır ve yapacaklardır.

Dolayısıyla Türkiye’nin Rusya ile müttefik olması her iki ülkeye de fayda getirebilir.

Ancak, Türkiye’nin bu konuda temiz bir sicile sahip olduğu söylenemez!

2000’li yılların başında Türkiye AB ile müttefikti. 2010’lu yılların başında ABD ile ittifak içinde oldu ve ta Kuzey Afrika’ya kadar kol kola gitti. Şimdi ise Rusya!

Bizi hadi “es” geçelim ama Rusya ne der bu duruma?

Türkiye’nin sık sık müttefik değiştirmesini bir zafiyet olarak mı görür, yoksa “Biz komşuyuz ve birbirimizi tamamlıyoruz” deyip kolumuza girer mi?

Bendeniz Rusya’nın bu konuda endişe taşımayacağı konusunda endişelerim var ve onun için “Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yoktur” diyorum.

Bir ülkenin diğer ülkelere belli bir mesafede durması ve dost kazanamıyorsa bile düşmanlıkları körükleyen hareketlerden uzak durması gerekiyor. Türkiye bunu yapamadı işte!

 

 

 

 

 

BizGençler