Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye’de iş yapmanın zorluğu!

Gözlerinizi kapayın ve bir an için şu soruyu düşünün: Türkiye’de başa dara düşen bir iş adamı nereye gider? İşin büyüklüğüne göre iktidar partisinin ilçe başkanı ile başbakan ya da cumhurbaşkanı arasında gider gelir bu sorunun cevabı, değil mi?!!

Yargıya giden hiç mi olmaz? Türkiye’de iş yapan bir iş adamı, yargının işe yaramadığını bilecek kadar tecrübeye sahiptir: Gitmez!

Türk iş adamı için olduğu kadar yabancı yatırımcı için de geçerlidir bu.

İşi zora düşen, kendisine piyasa jargonuyla konuşacak olursak; bir “iş bitirici” arar. İşi çözecek “kilit adam” yani.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Başı dara düşen bana gelsin” demektedir zaten.

Şurası bir gerçek ki, Cumhurbaşkanı’na gidenin işi çözülüyor. Yeter ki Erdoğan ikna olsun! Bir talimatıyla tıkanıklık gideriliyor ve sitem işliyor.  

Bu usul müthiş bir pratiklik getiriyor tabii. De… En büyük mahzuru, düzeltme ihtiyacı duyulduğu takdirde yargıya gitmenin anlamsızlığıdır! Yargı “Şimdiye kadar neredeydin”, der ve kovalar sizi! Kodese tıkma ihtimali dahi vardır!

O halde problemin çözümünü işin başından beri kiminle görüşmüşseniz onunla çözmeniz gerekmektedir!

Ya o kişi yoksa? Tıkanıklığı çözen cumhurbaşkanı veya başbakan iktidardan düşmüşse! O zaman ne yapacaksınız?

Geriye kalan tek alternatifi zorlamaktan başka çareniz yoktur. Yeni geleni bulup ondan çözüm isteyeceksiniz!

Bu kadar karmaşık meseleyi Türk iş adamları çözebiliyorlar. Fakat yabancının çözmesi neredeyse imkânsız! Ha, kartvizitine “danışman” diye yazan, iş adamlarını “Ankara’nın tepesine taşıyan” iş bitiriciler yok değil var ama onların da ulaşamadığı yerler var. Dolayısıyla Türkiye’de iş yapmak zordur! 

BizGençler