Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye neden patates ithal eder duruma düştü?

Türkiye’nin patates ithal edeceği kimin aklına gelirdi? Hele geçen sene patates ve soğan 1 – 1.5 lira iken hiç gelmezdi, değil mi?

Burada sorgulanması gereken bu değil aslında!..

Esas, geçen sene 1 lira olan patatesin bu sene 5 lira olmasını sorgulamalıyız?

Neden böyle olduğunu hepimiz biliyoruz: Çiftçi geçen sene para eden ürünü ekerken, para etmeyen ürünü ekmiyor ya da az ekiyor. Dolayısıyla arz – talep dengesi tutmuyor ve fiyatlar fırlayıp gidiyor!

İktidarın cevabı hazır: Spekülasyon!..

Hemen “spekülatif stokçulara fırsat vermeyeceğiz” açıklama yapıp birkaç firmayı birkaç firmayı ithalat yapmakla görevlendiriyorlar.

Hâlbuki bütün bunlar plansızlıktan oluyor!

Türkiye’nin hangi ürünü ne kadar ürettiği belli, biliniyor. Ona göre planlama yaparsın, olur biter!

İşin en enteresan tarafı ne biliyor musunuz? Türkiye bu planlamayı yapıyor, aslında. Çiftçiye “Şu ürünü şu kadar ek” de diyor!

Gel gelelim, çiftçinin “iktidara güveni” yok! Ak dediğinin kara çıktığına sayısız kere şahit olmuş çünkü! Haliyle onun dediğini tutmuyor!

Bu güven bunalımını “Bana güven” demekle aşmak mümkün mü? Değil tabii.  Sanayide nasıl eğitimli “ara eleman”a ihtiyaç varsa; tarımda da kooperatif ve birlik gibi “ara kurumlar”a ihtiyaç var. Çiftçinin ürününü en iyi fiyatla satan, ihtiyacı olan ilaç, tohum, mazot, gübre gibi girdi ürünlerini de makul fiyatla temin edip kullandıran ve kredi ihtiyacını karşılayan kurumlar lazım.

Siyasetçi bu kurumları bilhassa devreye sokmuyor. Kendisinin sistem dışı kalma ihtimali var çünkü.  Seçim döneminde mazotu ucuzlatıp, kredi borçlarını silip oy almak varken, çiftçiyi özgürleştirmek işlerine gelmiyor tabii!

 

 

BizGençler