Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye’nin gariplikleri

Gelişmiş ülkeler katma değeri yüksek ürün ürettikleri için gelişmişler. Almanya ve Japonya ihraç ettikleri bir kilogram ürün karşılığında ortalama 4-5 dolar kazanç elde ediyorlar. Güney Kore ise 3.5 dolar kazanıyor. Türkiye ise 1.6 doları yeni yakaladı.

 

Kilo başına 4-5 dolar gelir elde eden ülkeler “Ar-Ge” ve “tasarım”a önem verdikleri, inovatif düşündükleri, markalaştıkları için kazanıyorlar o parayı.

Türkiye bunun şuuruna erdi.

“İnovasyon” ve “tasarım” kongreleri yapmaya başladı. Markalaşmayı teşvik ediyor. İnovatif düşünen insanların bir araya gelmesi için gayret sarf ediyor.

Uluslararası Tasarım Haftası İstanbul’da gerçekleştirildi ve daha dün sona erdi. 3 gün sonra Adana’da Türkiye İnovasyon Haftası başlıyor. Bu organizasyonları gerçekleştiren TİM, gecesini gündüzüne katıp ekkip halinde çalışıyor. Bu haftaları kongre ve sergilerle zenginleştiriyorlar. Sayısız uzmanın gelip bu kongrelerde tebliğ sunmalarını sağlıyorlar.

Üstelik ücretsiz bu etkinlikler.

De… Gelen yok!

Üniversitelerden öğrenciler toplanıyor ve onların katılımıyla dolduruluyor salonlar.

Yiğidi öldür ama hakkını yeme…

Bu kadarı dahi iyi: Bir başlangıç. Yetenekli gençler cesaretlendiriliyor.  Sanayi - üniversite işbirliğinin çekirdeği oluşturuluyor. “Ar-Ge” ve “Tasarım” tohumları atılıyor. Girişimci gençlere burs ve yurt dışı eğitim imkânları sunuluyor.

Bunların hepsi doğru ve yerinde şeyler.

Yanlış olan şu:

Para kabine üyeleri ya da belediye başkanlarının iki dudağı arasında; onların ağzının içine bakan kazanıyor, bakmayan yerinde sayıyor!

Siyasetçinin peşinde koşan ihya oluyor, “tasarım” ya da “Ar-Ge” ile uğraşan çile çekiyor!

Bu kongrelerin hepsi büyük organizasyon. Yüzbinlerce lira harcanıp gerçekleştiriliyor her birisi. Fakat ilgi yok. Yok çünkü, orada para yok! Para inşaatta. Hiçbir ehliyete haiz olmayan kişi müteahhit olup kısa sürede köşe dönerken, “Ar-Ge” yapmaya niyetlenen sıkıntı çekiyor! “Tasarım” yapan ilgi görmüyor!

 

 

 

 

 

BizGençler