Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye’nin İbrahim Bodur’lara ihtiyacı var

Sene 1928: Çanakkale’nin Yenice İlçesi Nevruz köyünde İbrahim Bodur isimli bir çocuk dünyaya geldi.

Sene 1951: Robert Kolej Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’ya gidip iş ihtisası eğitimi alan İbrahim Bodur, yurda dönerek; babası ve kayınpederi ile birlikte Bodur-Eğinlioğlu Edirnekapı Pamuk İpliği Fabrikası’nı kurdu.

Sene 1957: İbrahim Bodur, kabına sığamayan, müteşebbis ruhlu bir gençti. Türkiye’nin sanayileşmesi ve kalkınmanın Anadolu’dan başlaması gerektiğine inanıyordu. Çan’da 700 ortaklı Türkiye’nin ilk seramik karo fabrikasını kurdu…

Türkiye’de yokluk yıllarıydı. İbrahim Bodur onca yokluğa rağmen Çan’daki tesisi büyütüp bugün bin 200 ortaklı modern Çanakkale Seramik Fabrikası’na dönüştürdü.

Arkası geldi tabii. Bugün birçok sanayi dalında faaliyet gösteren Kale Grubu’nu oluşturdu. Çanakkale Seramik Fabrikası bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan bir kuruluş oldu. Grubun diğer fabrikaları ise Anadolu’da can suyu görevi ifa etti. Yaptığı ihracatla Çanakkale’ye günde 1 milyon dolardan fazla döviz kazandırmasının yanı sıra bölge gençlerine istihdam imkânı da sundu. Gençleri evlendiren, çocukların eğitimine destek veren, hastaların tedavisine yardımcı olan, yaşlıların günlerini huzur içinde geçirmesinin altyapısını kuran Kale Grubu, son günlerin moda tabiriyle tam bir “yerli” ve “milli” kuruluş oldu.

Çan ve Yenice bölgesi tek bir sofradan yemek yiyen kocaman bir aile olmuş ise bunu İbrahim Bodur’a borçludur.

İbrahim Bodur, başarılı bir iş adamı olmakla kalmadı, sosyal sorumluluk alanında da emsalsiz projelere imza attı.

Türkiye’nin ilk müstakil sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası’nın kuruluş aşamasında görev aldı. DEİK ve İKV’nin kurucu üyelerindendir. Türk kalp Vakfı ve TEMA gibi vakıfların kuruluşa hizmet etti. Sayılamayacak kadar çok kültür, sanat ve musiki alanlarında faaliyet gösteren vakıf ve derneklere destek verdi, hamilik yaptı.

Sene 2016 Günlerden 23 Mayıs: İbrahim Bodur 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İbrahim Bodur’un 65 yıllık iş hayatına bakınca insan şunları görüyor:

1)      Müteşebbisti

2)      Gözü karaydı

3)      Kararlıydı 

4)      Karizmatikti

5)      Vizyon sahibiydi

6)      Misyonu vardı

7)       İnsancıldı

8)      Vefalıydı

9)      Yerliydi

10)   Birleştiriciydi

Bu 10 maddede özetlenebilen İbrahim Bodur hasletlerinden 9 haslete sahip iş adamları yetişti.  Ancak, bir haslet var ki, o; yok denecek kadar az: Birleştiricilik. İbrahim Bodur birleştiriciydi.  Türkiye’nin birleştirici müteşebbislere çok ihtiyacı var ama yok! O günlerde Türkiye’de ne tahsilli insan vardı, ne tecrübeli eleman… Ne de para vardı. İbrahim Bodur yok olan bu değerleri bir araya getirip bölgesini kalkındıran tesisler kurmuştu. Kalkınmayı Anadolu’dan başlatmıştı yani. İbrahim Bodur’u bu birleştirici yanıyla da anmakta fayda var.

Allahü teala rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

 

BizGençler