Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye’nin kaç akil insanı var?  

Türkiye 80 milyon nüfusa sahip, parlamenter sistemle yönetilen, Anayasası, yasaları olan bir ülke. Az ya da çok demokrasisi ve “orta gelir tuzağı”ndan çıkmaya çalışan bir ekonomisi var.

 

Da… Sözü dinlenen kaç akil adamı var? Üç mü? Beş mi? On bin mi?

Parlamento, sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar, odalar, borsalar, üniversiteler, dernekler, vakıflar, hâkimler, savcılar… Bu saydığım insan ya da kurumlar; kanunların, geleneklerin, örf ve adetlerin tayin ettiği görevleri ifa ederler ve bu şekilde ülke yönetimine katkı sağlarlar. Görevini bihakkın yerine getiren ve kendi hayatını yaşayan büyük kitledir bu.

Akil adam başka: Onlar saydığım bu kişi ve kurumlar arasından çıkarlar ve onlar, toplumun sözüne itibar ettiği insanlardır.

Bendenizin sorduğu soru tam bu işte: Türk toplumu, sözüne itibar ettiği kaç akil insana sahip?

550 parlamenteri mercek altına alalım mesela. Toplumu etkileyen kaç parlamenteri var bu ülkenin? Dünyanın, ülkesinin ve bölgesinin meselelerine kafa yormuş, öğrenmek için kitaplar karıştırmış, araştırma yapmış ve nev’i şahsına münhasır özgür düşüncesi olan kaç parlamenter tanıyorsunuz?

Öyle bir isim söyleyin ki, onun adı geçtiğinde toplum şöyle bir dursun ve “Ne diyecek acaba” diye ağzının içine baksın. Deniz Baykal mı? Tuğrul Türkeş mi? Numan Kurtulmuş mu? Süleyman Soylu mu?

Ben çok düşündüm şahsen ama ne yalan söyleyeyim pek fazla siyasetçi bulamadım!..

Hadi parlamentoda az, diyelim. Üniversitelerde durum ne peki?

Akademik kariyeriyle, ilmiyle, fikriyle, berrak düşünceleriyle toplumun sıkıştığında müracaat edeceği kaç öğretim üyesinin adını verebilirsiniz?

Sivil toplum kuruluşlarında durum nedir acaba? İlgi alanı eğitim, çevre, sağlık veya kadın olan sivil toplum kuruluşu yöneticileri arasında kaç kişi gösterirsiniz “akil” olan, toplumu peşine takıp götürebilen?

Bendenizin de mensubu olduğum medyada kaç akil insan vardır acaba?

Doktor, savcı, hâkim için de durum pek farklı değil aslında!

İş adamlarını unuttuğumu sanmayın, unutmadım ama en zorlandığım gruplardan biri olmuştur iş adamları sınıfı!

Türkiye’de “Kaç korkak var” diye sorsam; binlerce isim koyasınız önüme. Hakeza “Kaç menfaatperest var” desem, onun cevabını vermede de zorlanmazsınız!

Fakat “Akil adam” deyince, başınızı kaşıyorsunuz!

Bu görüntü terse dönmedikçe biz adam olmayız. En azından beş bin akil insan adı sayamadığımız müddetçe şuradan şuraya gidemeyiz!

Türkiye’nin akil insana ihtiyacı var; bu kesin.

 

“Hadi seni akil insan yaptım” türü değil ama toplumun içinden çıkmış ve onlar tarafından hüsnükabul görmüş akil insan

BizGençler