Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye – Rusya ilişkileri “aşama aşama”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Lideri Vladimir Putin görüşmesine damgayı Putin’in “Aşama aşama” sözü vurdu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı. Ayrıca “TUR” adındaki özel uçakta çok sayıda iş adamı da vardı.

Cumhurbaşkanı’nın uçağındaki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü dışındaki tüm yolcular ekonomi bağlantılıydı.

Yola çıkan heyetin bu fotoğrafına bakıp “Anlaşmaları yapar, sözleşmeleri imzalar ve işe koyuluruz” havasında oldukları yorumu yapılabilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısındaki sözleri de zaten bu görüntüyü destekler mahiyetteydi.

Erdoğan “Sayın Putin ile hem baş başa yaptığımız görüşmelerde, hem de heyetler arası görüşmelerde ilişkilerimiz ayrıntılı şekilde değerlendirildi” dedi ve şu detayları verdi:

·         “Biz 2008 yılında 38 milyar dolara kadar çıkan ticaret hacmimiz yeterli bulmazken uçak hadisesinin ardından 24 milyar dolar dolaylarına geriledi. Hâlbuki daha önce ticaret hacmimizi 100 milyar dolara çıkarmak gibi iddialı bir hedef belirlenmişti. Bu hedefi yeniden gündemimize almamız gerektiğini düşünüyorum.”

·         “Akkuyu Nükleer Santralimizin hız kazanması büyük bir önem arz ediyor. Bu 22 milyar dolarlık ciddi bir yatırımdır.”

·         “Türk Akımı Projesi atacağımız en önemli adımlardan birisidir. Çift hat olarak bu da hayata geçirilecektir.”

·         “Savunma sanayiinde atacağımız adımlar söz konusudur.”

·          “Ortak yatırım fonu kuracağız.”

·         “Rusya’nın tüm bölgeleri Türk yatırımcıların büyük ilgisini çekiyor. Ayrıca aynı şekilde ülkemizde de Rusların ilgisini çekecek çok sayıda alan ve yer var.”

Erdoğan ayrıca “Fetö’nün arkasındaki güçlerin ülkelerimiz arasındaki ilişkilere de kastettikleri anlaşılıyor” ifadesini kullandı ki, bu iddia gündemi değiştirdi. Türkiye’de bu söz ve bu söze benzer iddialar önümüzdeki günlerde çok fazla tartışılacağa benziyor.

Putin’in sözleri oldukça ilginçti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı ve Başkomutanı Vladimir Putin, görüşmeleri yapıcı olarak niteledi. Türkiye’ye yönelik yaptırımların “aşama aşama” kaldırılacağını kaydetti.

Hükümetler arasında orta vadeli programların hayata geçirileceğini kaydedip haftalar içinde bunun sonuçların alınmaya başlayacağını umduğunu söyledi.

Vladimir Putin, Rus turistlerin Türkiye’ye gitmeleri konusunda güvenliklerinin sağlanmasına vurgu yaptı, Türkiye’ye charter uçuşlarının yeniden başlamasının an meselesi olduğunun altını çizdi. Rus lider “ilişkilerin eski seviyesine dönmesini istiyoruz ve elbette bunu başaracağız” ifadesini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Putin vize kısıtlamasını çözmek gerektiğini belirterek “Bunun ekonomiye yansımaları var. Türk ortaklarımız bazı konulara dikkatimizi çekti” dedi.

Hasılıkelam, Erdoğan – Putin görüşmesi gayet başarılı geçti. İki lider ve iki ülke arasındaki buzlar önemli oranda eridi. Putin’in “Aşama aşama” sözü önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan müzakerelerde sıklıkla Türk tarafının karşısına çıkacağa benziyor. Türkiye’ye Rus turist gelmesi ve Türkiye’den Rusya’ya tarım ürünü ihracatı konusunda “hah” dense dahi bu sene olumlu sonuç almak imkânsızmış gibi görünüyor. Herkes bir şekilde bir yerlerle bağlantı kurmuş çünkü. Turist gideceği yerden rezervasyon yapmış. Sebze ve meyve alıcıları kendilerine öyle ya da böyle bir üretici bulmuşlar. 2017 yılında hepsi düzene girer.

De… Akkuyu Nükleer Santrali, enerji ve savunma sanayi anlaşmaları tam öyle değil gibi görünüyor. Putin “Aşama aşama” deyip Suriye konusunda taviz isteme yoluna gidebilir; ya da başka konularda! Esas diplomasi ve strateji hüneri o zaman lazım yani.

 

 

 

BizGençler