Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Türkiye savaşa mı gidiyor?

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani tüm çağrıları kulak arkası etti ve 25 Eylül 2017 Pazartesi günü Bağımsızlık Referandumu için toplumunu sandık başına götürüyor.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir saat sonra ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi var. Konu bu: Kuzey Irak Kürt Yönetimi Bağımsızlık Referandumu.

Erdoğan’ın da Trump’ın da konu ile ilgili düşüncesi üç aşağı beş yukarı belli. Erdoğan “Referandum olmasın” diyor. Trump “Olmasın” dermiş gibi davranıyor. Görüşmenin sonunda yapılacak olan açıklamadan farklı bir fikir çıkacağını sanmıyorum.

DaTürkiye tarafı var bir de.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve hemen ardından da Bakanlar Kurulu yarın (22 Eylül 2017 Cuma günü) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor.

Ak Parti 23 Eylül 2017 Cumartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) olağanüstü toplantıya çağırdı. Ak Parti İktidarı, o gün Meclis’ten “Sınır Dışı Operasyon” yetkisi isteyecektir. Bu teskereyi geçirmesi de zor olmayacaktır.

Ancak

İleride 23 Eylül Tezkeresi olarak anılacak olan bu oylamanın kabulüyle birlikte Mesut Barzani’nin kararından vazgeçmesi gerekmektedir. Çünkü tezkerenin birinci, belki de en önemli maksadı caydırıcılığıdır.

Peki, Barzani vazgeçmezse ne yapmak lazım?

Yapılacak tek şey var. Müdahale.

“Efendim, uluslararası güçler rica etti” ya da “Barzani’ye son bir şans daha verdik” deyip müdahale edilmezse Türkiye çok şey kaybeder. En başta da itibar kaybeder tabii.

Dolayısıyla, bu tezkerenin enine boyuna düşünülüp öyle verilmesi lazımdır.

Ya geri adım attıracaksın, ya da vuracaksın. Gak guk yok!

 

 

 

 

 

BizGençler