Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

TÜSİAD’ın gösteremediği cesareti TOBB gösterdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 73. Genel Kurulu oldukça sakin geçti. Siyasi partilerin söyleyeceklerini Referandum döneminde söylemiş olmasının önemli rolü vardı bunda tabii ama iktidar ve muhalefet liderlerinin konuşmalarını birbirlerine sataşmadan, hakaret etmeden yapmaları, cevapların da sorular kadar seviyeli olması özlenen tablo görüntüsü vermesi yönünden takdir topladı.

Kongre’nin en enteresan tarafı yerli otomobil konusunda varılan mutabakattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Yüksek İstişare Toplantısı’na (YİK) katıldığı TÜSİAD üyelerine “Dünya çapında bilinen markalara ihtiyacımız var. İş adamlarımızın arkasındayız. Yerli otomobil konusunda adım atılmaması düşündürücü. Şu salondan babayiğit çıkmıyorsa dükkânı kapatalım” demişti.

Erdoğan TÜSİAD üyelerinden alamadığı cevabı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan aldı.

Yerli otomobille ilgili gelişme şöyle oldu:

TOBB Genel Kurulu’na katılan Erdoğan; “Bir teklifim var” dedi. “Bu milletin evladı olarak bun hasretim. Gelin, şu üretimi yüzde 100 yerli olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım. TOBB yüzde 100 yerli otomobili ‘Made in Turkey’ olarak çıkarsın.”

Erdoğan’ın bu ifadesinin üstüne söz isteyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanım biz bunu yaparız. Siz yeter ki yanımızda olun. Siz bizim yanımızda olduktan sonra biz bunu yaparız” dedi.  

 

Faiz, sömürü aracı olmasın!

 

Bu sözleriyle yerli otomobil üretimi projesine söz kesmiş olan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz bunun yanındayız. Hayırlı olsun” diyerek; konuyla ilgili sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu çalışmamızın tamamını sürdürebilirlik esasına göre yürütmeden 2035 hedeflerine ulaşamayız.  Demokratik ve ekonomik standartları yüksek bir Türkiye için hep birlikte çalışmalıyız. 15 senedir hep teklif etmişimdir: Gelin, bu otomobilimizi hep birlikte yapalım. Montaj!  Montaj! Montaj! Montajcılık bu ülkeye yakışmıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde faiz konusu da vardı. “Her yerde yüksek faizden şikâyet var mı var. Bu nu dillendiren bir başbakan, bir cumhurbaşkanı olarak hep gündemimde tuttum” diyen Erdoğan; şu ifadeyi kullandı:

“Hala gündemimde. Olmaya da devam edecek. Çünkü hep söylüyorum, çok açık söylüyorum, ben yüksek faizi bir sömürü aracı olarak görüyorum. Kâr amaçlı bir faiz mantığı yok, sömürü aracı olarak bir faiz mantığı var. ‘Kredi faizini uygun şartlarda vereyim de ülkem de kazansın, ben de kazanayım anlayışı yok. Hatta bakıyorsunuz, o karınca yazısıyla yazılmış sözleşmeler var ya… Tabii o krediye mahkûm olan girişimci o sözleşmenin altına imza atıyor. Bu adil bir anlayış değil. Çözülmesi şart. Hepsini Allah’ın izniyle çözeceğiz.”

 

Bizi Peşin Vergi yükünden kurtarın

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da talepleri vardı ve bunların en başında peşin vergi geliyordu. “Özel sektör olarak Maliye’den milyarlarca lira alacağımız var” diyen Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının taleplerini şöyle sırladı:

“Malımızı vadeli satıyoruz ama KDV’sini peşin ödüyoruz. Bir yükümüz de Peşin Vergi. Biriken ve alamadığımız KDV ve Peşin Vergi yüzünden kredi kullanmaya mecbur kalıyor ve banka kapılarında bekliyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu, istihdam seferberliği kapsamında 2017 için getirilen teşviklerin 2018 yılında da devam etmesini istedi.

TOBB Genel Kurul Toplantısı’nda liderlerin konuşma sıralaması değişmedi ama günde kayma oldu. Geçmiş dönemlerde Kongre’nin ikinci günü başbakan ve parti liderleri konuşurlardı. Bu, birinci güne alındı ve ikinci gün Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

 

Kılıçdaroğlu’na ilgi

 

Birinci günkü konuşmada Başbakan Binali Yıldırım FETÖ davalarında siyasetçilere dokunulmuyor, hatta onların siyasette aktif rol almalarına göz yumuluyor şeklindeki iddiaları cevaplarken şu açıklamayı yaptı:

“Siyasetçiye dokunulmuyor, filanca aklanıyor gibi bir suçlamamayı asla kabul etmiyoruz. Arkasında kim varsa mutlaka bulunup çıkarılacak. İktidarımıza, partimize ‘şu niye tutuldu, bu niye serbest’ eleştirileri oluyor ama bir çelişki var. Müdahale ettiğimizde ‘yargıya niye müdahale ettiniz’ diye eleştiriliyoruz. Müdahale etmediğimizde de ‘niye müdahale etmediniz’ deniyor. Doğru olan idare, yargı, yasama kendi işini yapmalı.”

TOBB Genel Kurulu’nun enteresan taraflarından bir de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına gösterilen ilgiydi.

Konuşmasının önemli bir kısmını demokrasiye ayıran Kılıçdaroğlu, hem ilgiyle dinlendi hem de sık sık alkış aldı.

 

 

 

 

BizGençler