Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Ufak at da civcivler de yesin

Ak Parti referandum kampanyasını yarın başlatıyor. Ankara Arena Spor Salonu gelin gibi süslendi. 50 bin kişinin gelmesi bekleniyor. Sloganlar dev ekranlardan peş peşe gelecekmiş.

Her şey mükemmel… Her şey hazır…

Fakat Ak Parti’nin söylem sıkıntısı devam ediyor.

Vatandaşı heyecanlandıracak sözleri bulamadı henüz. “Evet” kekliğini çantaya koyamadı yani.

İlk başlarda “Kandil ‘Hayır’ diyor. ‘Hayır’ oyu kullananlar,  PKK ve FETÖ ile aynıdır“ dedi, kullandığı bu dil vatandaşa ağır geldi.

Dili yumuşatma kararı alıp “PKK ve FETö ‘Hayır’ dediği için biz ‘EVET’ diyoruz” dedi, o da vatandaşı kafeslemeye yetmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Güçlü Türkiye”den söz etti. “16 Nisan’da sandıktan güçlü bir Türkiye çıkacağına güvenim tam.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemini kast ederek; “Bu sistemle Türkiye’yi kısa sürede en az üç kat büyütme sözü veriyoruz” ifadesini kullanan Erdoğan, “Başka teklifi olan varsa onu da görüşmeye hazırız” dedi.

Ki, Erdoğan’ın bu sözü vatandaşa Rahmetli Demirel’in sözlerini hatırlattı. 1991 Genel Seçimlerine giderken Süleyman Demirel “Kim ne vermişse ben 5 fazlasını vereceğim” demiş ve tütün üreticisine 5 bin lira daha fazla ödeyeceği sözünü vermişti.

Demirel’e o gün “Küçük at da civcivler de yesin” diyen vatandaş bugün de aynı sözü Erdoğan’a söylüyor.

Vatandaş ayrıca Erdoğan’a “15 senedir iktidarda olan sizsiniz. Sistem, sihirli değnek mi ki; Türkiye’yi kısa sürede 3 kat daha büyüteceksiniz” diye de soruyor.

“Evet demek bölünmüş yol demek, hızlı tren demek” diyen Erdoğan bir yerde kendi kendine ters düşmüş de oluyor. Yol, köprü, tünel, hastane hizmetlerin hepsi Ak Parti döneminde yapıldı ve o dönemlerde parlamenter sistem vardı.   

Erdoğan polemik ustası bir politikacı. Ana muhalefet partisi liderini mindere çekmeye çalışırken demediği bırakmıyor ama CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir türlü topa girmiyor ve “Evet diyene de Hayır diyene de saygı gösteriyor ve Tüm Türkiye’yi kucaklıyoruz” deyip yoluna devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pes edecek bir siyasetçi olmadı, olmayacaktır da. Vatandaşın nabzını tutuyor bugünlerde. Hangi söz tansiyonu yükseltti o sözü bulup meydanlarda kullanacaktır mutlaka.

En son “İdam” dedi. “İdam için ikinci bir referanduma gidebiliriz” işareti verdi. Ki, o da başka bir nabız ölçme yöntemi. Vatandaş idama ilgi gösterirse meydanlara toplanan kalabalığı “idam” sözüyle coşturup kekliği çantaya koymaya çalışacaktır.

Da… vatandaş da, muhalefet de uyanık bu sefer.

Referandum oylaması bilhassa “Ak Parti” için çok zor geçeceğe benziyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler