Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Vatandaş, CHP’den ne bekliyor?

CHP’nin iki gün sürecek olan 36’ıncı Olağan Kurultay’ı başladı. Genel Başkan adayı çok olmasına rağmen Kemal Kılıçdarağlu’nun Genel Başkan olarak Kurultay’dan fazla zorlanmadan çıkması bekleniyor.

Partiler için kurultay çok önemlidir. Güçlü ve zayıf yönlerinin tartışıldığı, yeni fikirlerin ortaya çıktığı, partinin yol haritasının çizildiği demokratik bir platformdur çünkü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “demokrasi” sözünü en fazla kullanan siyasi partidir. Ak Parti ise kurultay anlayışı farklı bir partidir. Aday tektir. Çarşaf liste vardır. Ayrıca Ak Parti kurultayları müthiş bir disiplin içinde geçer ve salondaki heyecan da müthiştir. Heyecanlarını kendilerine gösterilen yerde ve kendilerinden istenen dozda yansıtmaları şartıyla tabii!   

MHP kurultayları da disiplinlidir. Farklı fikirlere orada da yer verilmez. Meral Akşener ve arkadaşlarının başına gelen (tabiri caizse) pişmiş tavuğun başına gelmedi, malum.

İçine ne kadar sindirdiği tartışılır mutlaka ama “demokrasi”den en fazla söz eden partidir CHP. “Adalet Yürüyüşü” ve “Adalet Kurultayı” yaptı. Bugün Genel Başkanı’nı seçecek olan Kurultay’ın ana teması da “Cesaret ve Adalet” zaten.  

CHP’nin ne kadar “demokrat” olduğunu pazartesi gününden itibaren göreceğiz. “Tartışmalar, yarışlar Kurultay’da kaldı. Şimdi bir ve beraberiz” deme olgunluğu gösterip “birlik içinde 2019 seçimlerine ve iktidara yürüyeceğiz” diyebilecek mi?

CHP “demokratlığını gösterdi” ve birlik içinde yoluna devam etti, diyelim. Yetmez!

CHP vatandaşın “demokrasiden anlamadığını” düşünüp onları “Anti demokrat Ak Parti ve MHP’ye oy vermekle” suçlama gafletine düşmesin sakın.  Vatandaş da biliyor o iki partinin istediği olgunlukta demokrat olmadığını ama toplumun “milli” ve “manevi” değerleri var.

CHP o değerlerle de sorunlu!

Vatandaşın “Milli” ve “Manevi” değerlerine gereken saygıyı göstermedi. Bu kurultay CHP için çok önemli bir kurultaydır. 5 Şubat 2018 Pazartesi gününden sonra toplumun “milli” ve “manevi” değerlerine saygı gösteren “demokrat” bir parti görünümü verebilecek mi? Halkın karşısına çıkıp “Ben senin milli ve manevi değerlerine saygılıyım. Hem de Ak Parti ve MHP’nin yaptığı gibi o değerleri suiistimal etmeyecek kadar saygılıyım” diyebilecek mi?

Esas soru bu.

 

 

 

 

BizGençler