Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Vatandaş da meydan da hazır

Yarın üç milyon beş yüz bin kişiyi ağırlayacak olan Yenikapı Meydanı gelin gibi süslendi. İstanbullunun 22 gündür tuttuğu “Demokrasi Nöbeti” bu gece itibariyle bitiyor.

 

7 Ağustos 2016 Pazar günü “Demokrasi Nöbetleri”ni taçlandırma günü ilan edildi ve Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştirilecek bu miting. “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” her ne kadar “Yenikapı Meydanı”nıda taçlandırılacak ise de bu miting 80 il meydanlarında gerçekleştirilecektir. O meydanlarda toplanacak olan vatandaşları da düşünülecek olursa, en az yedi milyon kişi meydanlarda olacak demektir.

Ki, bu sayı sadece meydanlardaki sayıdır. Esas sayı 78 milyondur. 78 milyon Türk vatandaşı kalbiyle, aklıyla, beyninle ay-yıldızlı bayrağın gölgesinde ”Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde olacaktır.   

Yarın Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Ak Parti, CHP ve MHP liderleri yarın Yenikapı Meydanı’nda olacaklardır. Her ne kadar HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş davet edilmediği için meydanda bulunmayacaksa da partilileri mutlaka diğer üç partinin mensupları gibi meydanda yerlerini alacaklardır.

Bu saydıklarımın hemen hepsi Türkiye için tıpkı darbe girişimi gibi olağanüstü olaylardır. Vatandaşın bayrağa sarınıp tankın üzerine çıkması da, üzerine yağmur gibi yağan mermilere rağmen geri adım atmaması da, şehit ya da gazi olması da, demokrasi nöbeti tutması da, milli birlik ve beraberlik şuuru göstermesi de olağanüstüdür.

Olağanüstüdür çünkü 14 Temmuz günü toplum ikiye bölünmüş bir toplumdu ve birbiri diğerinin yüzünü görmemek için yolunu değiştirir hale gelmişti.

15 Temmuz darbe girişimi toplumun tüm parçalarını bir araya getirdi ve Albayrak’ın altında birleştirdi. 78 milyon Türk vatandaşı "Darbeye geçit yok" dedi. “Demokrasi” dedi. “Özgürlük” dedi. “Milli Birlik” dedi.

Aynı şuur yarın 78 milyon Türk vatandaşı“Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde buluşturacaktır. Sanayici, işçi, öğretim üyesi, öğrenci, sivil toplum örgütleri, sendikalar hepsi ama hepsi yarın Yenikapı Meydanı’nda olacaklardır.

 

Liderler ne öğrendi?

 

Toplum içinden geldiği gibi hareket etti ve o partiye ya da bu parti gitmek yerine, “Demokrasi” aşkıyla dosdoğru Türk bayrağının altına koştu ve orada toplandı. 15 Temmuz darbe girişimi, herkese bir şey öğrettiği gibi siyasi liderlere de bir şeyler öğretmiştir mutlaka.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, 15 Temmuz 2016 Cuma akşamından bu yana ılımlı mesajlar veriyor, toplumun tamamını kucaklayan konuşmalar yapıyor ve aynı samimiyetle ikrarda bulunup af diliyor. Onun bu davranışı, bir araya gelme arzusunda olan toplumun bayrağın altında toplanma hareketini hem gönül rahatlığıyla yapmasını sağladı, hem de hızlandırdı.

Erdoğan’ın bundan sonra da aynı tutumu sürdürmesi elbette ki faydalı olacaktır. Bir başka önemli konu da “15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilen darbe girişimi”nden sonra hangi cumhurbaşkanı “Meydanlarda toplanın” deseydi bu “Demokrasi Aşığı” vatandaş hiç tereddüt etmeden gene toplanırdı. Erdoğan’ın bu toplanmayı kendisinden bilmemesi gerekir. “Başkomutan” havası vermek yerine vermemeye özen göstermesi hem kendi, hem de ülke menfaati için uzun vadede en doğru olanıdır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha o gün Hükümet’e “Yanınızdayız” mesajını vererek onların moralini düzeltti. Darbe girişimcileriyle mücadeleye odaklanmalarına zemin hazırladı. Onun da bugün gelinen yerde kendisine paye çıkarmaması gerekmektedir.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Yenikapı Meydanı’na gelip gelmemekte tereddütler yaşadı ama kamuoyu baskısına dayanamayıp “Evet” dedi. Onun da kamuoyu baskısının liderleri nereden nereye savurabileceğini ve doğru yola getireceği dersini almış olması lazım.

 

Meydanda yok yok

 

Yenikapı Meydanı 3 milyon kişiyi alacak bir biçimde organize edildi. Giriş kapıları, ibadet mekânları, ihtiyaç yerleri gayet muntazam bir şekilde dizayn edildi.

Emniyet tedbiri en üst seviyede alınmış durumda: 15 bin resmi, 15 bin sivil polis görevlendirildi.

Ulaşım için her imkân seferber edildi. On binlerce araç görevlendirildi. Metro, metrobüs ve normal otobüs sürekli seferde olacaklar ve hepsi ücretsiz. Ses ve görüntü sistemleri mükemmel bir sistem haline getirildi. Taksilerin bir kısmı dahi ücret almadan taşımacılık hizmeti verecekler.

Mehteran takımı 240 kişiden oluşacak yarın. Her birisi 15 Temmuz günü şehit olan Türk insanını temsil edecektir.

Milyonlarca Türk bayrağının dalgalandığı bir meydanı tasavvur etmek bile insanın milli duygularını harekete geçirmeye yetiyor.

 

8 Ağustos günü ne olacak?

 

15 Temmuz’dan bu yana vatandaş “Demokrasi” özlemini seslendirdi. Onsuz yaşayamayacağı mesajını verdi.

İktidarın ve siyasi partilerin vatandaşın verdiği bu mesajı doğru okuması ve toplumu “din” ya da “laiklik” mefhumlarını öne çıkarıp toplumu germemesi gerekmektedir. Toplum dinini bildiği gibi yaşamayı ve bu konuda “telkin”lere ya da “yasaklama”lara razı olmadığını çok açık bir şekilde gösterdi.

Siyasetçi için “aidiyet” üzerinden siyaset yapmak oldukça kolaydır ama onlara kolay gelen bu uygulama toplumun dengesini bozan eylemlerdir. Siyasetçilerin bu sakat uygulamadan vazgeçmeleri gerekmektedir.

Siyasi partilerin “sen-ben” kavgasını bırakıp hizmet yarışına girmesi ve proje ile konuşması en doğru olanıdır ve kendilerinden bu beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler