Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Vatandaş her şeye karşı uyanık olmak zorunda mı?

1 Amerikan Doları’nın ABD’deki alım gücü ne ise 1 Euro’nun Avrupa ülkelerindeki alım gücü de odur. Hakeza Türk Lirası; o da öyle. 1 Türk Lirası’nın alım gücü de 1 Dolar ya da 1 Euro kadardır.  Başka bir deyişle Türkiye’de 100 TL’ye satın alınan bir gömlek, Avrupa’da 100 Euro’ya, Amerika’da ise 100 Dolara satın alınabiliyor.

Neden 100 Dolar 400 TL, 100 Euro 500 TL olmasına rağmen aynı gömlek Türkiye’de 100 TL, Avrupa’da 100 Euro ve Amerika’da 100 Dolar’a satın alınıyor?

Amerika ile aradaki o 300 TL ya da Avrupa ile 400 TL fark, toplumun mal ve can ve sosyal güvenliğine harcan parayı ifade ediyor aslında. Gömleğin farkı değil yani.

Gelişmiş batı ülkeleri kendilerini, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamakla sorumlu tutuyorlar. Dolayısıyla vatandaşının başını yastığı koyduğu zaman rahatça uyuması için her türlü güvenlik tedbirini alıyorlar. Ya da sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü sosyal güvenliği karşılaması yönünde de vatandaşlarına hizmet sunuyorlar. İşsize veriyorlar mesela. İş verememişse maaş veriyorlar.

Batı ülkeleri vatandaşlarının devletlerine güvenmelerini istiyorlar ve sistemi ona göre kurup işletiyorlar.  Vatandaş da “devletim beni korur” diye düşünüp birçok şeyi dert etmekten kurtuluyor.

Türkiye öyle mi ya? Vatandaş Çiftlik Bank diye bir soyguncu organizasyona karşı uyanık olmak durumunda. Elini verse kolunu kurtaramıyor çünkü. Devlet ise “Sana kim o kadar açgözlü ol dedi” deyip işin içinden sıyırılıyor. Türkiye’de saf ve temiz olma hakkını kullanamıyor insan. Hiç kimse çarpmasa devlet çarpıyor çünkü!

İnsan her şeye karşı uyanık olacaksa, nasıl uyku uyuyabilir ki? Devletin görevi, vatandaşının rahat uyumasını sağlamak değil mi?

Eğer bir gömlek Amerika'da ve Almanya'da da 100 TL olsaydı o ülkeler de tıpkı Türkiye gibi vatandaşlarını koruyamaz ve meydanı Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın gibi soygunculara kaptırırlardı. 

BizGençler