Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Vatandaşın dediği mi oluyor, yoksa gönlü mü alınıyor?!.

Vatandaş, sakal ve bıyığı olmayandan hoşlanmıyor mu?  Bir talimat gönderiliyor, tüm bakan ve milletvekilleri bıyık bırakıyorlar. “Bıyık” vatandaşı kesmediyse, kolayı var: İkinci bir talimat salıp bakan, milletvekili ve genel başkan yardımcılarının sakal bırakmaları isteniyor. Reis talimatı; anında uygulanıyor tabii ve yakışıp yakışmadığına bakılmaksızın hepsi sakallı oluyor! Sakalın sünnete uygun olup olmamasına bakan kim? Konu, vatandaşın arzusu; onun arzusu yerine gelsin de gerisi ne olursa olsun!..

Vatandaş kabinede “kadın” mı görmek istiyor: Birkaç bakanlık kadınlara veriliyor!

Vatandaş parti kadrosunun gençleşmesini mi istiyor? Derhal, gençleri aday gösteriliyor. Varsın hiç seçilme şansları olmasın, gönüllerini alınıyor ya, yeter!

Dünya, ekonomi konusunda güvenilir isim mi görmek istiyor? Ali Babacan ve Mehmet Şimşek ne güne duruyor? Ekrana çıkıyor ve Avrupa’ya sıcak mesajlar veriyorlar! Daha olmadı, Avrupa’ya kadar gidip Batılı yatırımcılarla görüşüyor ve onları ikna etmeye çalışıyorlar!

Ve bu uygulamanın adına “vatandaşa hizmet” deniyor. Bütün bu “hizmet”ler anlatılırken; şöyle anlatılıyor:

“Bizim Saray’da oturduğumuza bakmayın. O sıkıntıya ülkemizi güçlü göstermek için katlanıyoruz. Bizim esas yerimiz yer sofrası ve onu da fakir aileleri ziyaret ederek yerine getiriyoruz. Unutmayın, biz size efendilik yapmak için değilll. Hizmetçi olmak için varızzz!”

Vatandaş bu vitrin taktiğini beğeniyor ve arzusunu yerine getiren iktidarı ödüllendiriyor.Ah, ahhh! İç ve dış düşmanlar yemiyor tabii bu oltayı!.. Eh, adı üstünde düşman! Avrupa, “Siz demokrasi çizgisinden çıktınız ve hukuku ayaklar altına aldınız” diye tepki koyuyor. Muhalefet ise “Köprüyle möprüyle ekonomi düzlüğe çıkmaz! Biz fabrika açacağız, Ar-Ge yapacağız, teknoloji yatırımlarına ağırlık vereceğiz” diyor ve kafaları karıştırıyorlar.

24 Haziran, ve dış düşmanlara karşı verilecek mücadele olması yönünden çok mühim. Vatandaş, “Hukuk, adalet, demokrasi, teknoloji, inovsyon” diye niza çıkaranlara dersini verir mi acaba?!.

 

BizGençler