Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Yan yana yürümeye yüzümüz kaldı mı?

Türkiye referanduma değil de savaşa gidiyor sanki. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) referandum tarihini açıklar açıklamaz kılıçlar çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülkeyi bölmeye, parçalamaya çalışan terör örgütleri ‘Hayır’ diyor. ‘Hayır’ diyenler; Kandil ve 15 Temmuz’un yanında yer alıyor demektir” ifadesini kullandı. Ki, birçok kişinin “Madem öyle seçime ne gerek var” demesine sebep oldu bu söz.

MHP Lideri Devlet Bahçeli de benzer şeyle söyledi ve “Evet” demekle asgari müştereklerin güçlendirileceğinin altını çizerek; “Türklüğün bekası için, Türklük için ‘Evet’ diyeceğiz” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Bir ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı referandumda ‘hayır’ oyu verecek olanların tamamını terörist ilan ediyor. Bu utanç verici bir durumdur” diye seslendirdi itirazını.

Medya zaten ikiye bölünmüştü; referandum kararından sonra hepten ayrıştı. Medya kalemini sivriltince toplum da ister istemez uçlara taşınıyor.

Vapurda ‘Hayır’ müziği yapan gençler polis tarafından susturdu. İyi ki polis susturdu. İş halka kalsaydı o gençlerin linç edilme ihtimali vardı.

Üniversite öğretim üyeleri toplanıp hapse atılıyor. Gösteri yapmak isteyen akademisyenler tutuklanıyor.

Meral Akşener’in Çanakkale’de konuşma yaptığı otelin ışığı kesildi ve Akşener karanlıkta konuşma yapma zorunda kaldı.

Türkiye sayısız kere sandık başına gitti ama hiçbirinde böylesine cedit hareketler görülmedi. Şiddet eğilimi ve korku iç içe girdi!

Kanal D Televizyonu yapımcılarından İrfan Değirmenci’nin ‘Hayır’ dediği için işinden çıkarıldığı söyleniyor ve kanalın sahibi Aydın Doğan’a demedik laf bırakılmadı.  

Sosyal medya zaten kötü sözler çöplüğü oldu. Aşağılayıcı sözlerin, hakaretlerin bini bir para!

Sanki referandumda kaybedenler ülkeyi terk edeceklermiş gibi bir rüzgâr estiriliyor! Tarafların yüz yüze bakacak hâli kalmadı çünkü!

“Evet” ya da “hayır” çıksa ne yazar?

Her iki taraf da “Biz kazanalım, ülke güllük gülistanlık olacak” sözü veriyor.

İnanalım mı?

Hadi inandık diyelim!

Bu kadar uçlara taşınmış siyaset, medya ve de toplum orta yerde buluşup birlik ve beraberlik içinde yoluna devam edebilir mi?

 

 

 

 

 

BizGençler