Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Yarın Öğretmenler Günü. De… Hani öğretmen?

Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü.

 

Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü yaptığı toplantıda Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmen” unvanı layık gördü. Atatürk de bu unvanı 24 Kasım 1928 günü kabul etti. Atatürk’ün 100’üncü doğum gününün kutlandığı 1981 yılından itibaren 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır oldu.  

Adı üstünde öğretmenler günü.

Gün kiminse kutlamanın objesi odur, değil mi?.. Öğretmenler Günü’nün merkezinde öğretmenin olması gerekmez mi?

Hani?

Herkes konuşuyor, öğretmene de “sen sus” deniyor!

Cumhurbaşkanı’nın mesajına baktım, “Bizler ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ ifadesinde tecessüs eden bir geleneğin temsilcileri olarak” diye başladığı mesajında eğitim sistemini reforma etmeye çalıştıklarına vurgu yapıyordu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyorum” diye bitirdiği mesajda öğretmenlerin sendika üyeliğine dahi tahammül edilemediğinin altını çizip öğretmen açığını kapatacaklarını ifade ediyordu.

Cumhurbaşkanı “din” referanslı mesaj verirken, Kılıçdaroğlu ise “Cumhuriyetin Kurucusu Atatürk”ü öne çıkarıyordu.

Başbakan Binali Yıldırım öğretmenlerin fedakârlığına temas ediyor, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise öğretmenlerin durumunu iyileştirici tedbirler almaya çalıştıklarını belirtiyordu.

Kimse kusura bakmasın. Verilen mesajlar siyasi duruşu sağlamlaştırmaktan ve yasak savmaktan öte bir anlam taşımıyordu.

Mesajların özünde öğretmen yoktu bir kere. Varsa da gönül alma kabilinden birkaç sözle geçiştirilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda 850 bin öğretmen görev yapıyor ve bu öğretmenlere 18 milyon öğrenci teslim etmişiz, eğitsinler diye.

Bu sorumluluğu yüklediğimiz öğretmen, kendisinin nasıl bir ekonomik şart içinde görev yaptığını gayet iyi bildiği gibi ülkenin ekonomik durumunu ve imkânlarının da farkında. Bu gibi şeyleri idrak edecek olgunlukta hepsi. Ayrıca, haklarını olmayan hiçbir şeyi istememe olgunluğunu da hep göstermişlerdir zaten.

Bu öğretmenler öyle yıldızlı söz filan istemiyorlar sizden. Sadece ama sadece kendilerine samimi yaklaşılmasını ve gölgede ne deniyorsa, güneşte de aynısının söylenmesini istiyorlar.

Bu insanlara siyasi mesaj vermek için kala kala Öğretmenler Günü mü kaldı?

Bugün (yarın) 24 Kasım Öğretmenler Günü; bırakın öğretmenler konuşsunlar. Hele bir de nezaket gösterip onları dinlerseniz, gönüllerini kazanmış, iş yapma azimlerini arttırırmış olursunuz.

Değerli öğretmenlerimin Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum. Bu ulvi görevi yapmış olmanın gururunu ömür boyu çıkarmalarını diliyorum.

 

 

 

 

 

BizGençler