Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Yeni kabine ne zaman?

Ak Parti 15 senedir aralıksız iktidarda kaldı. Bu süreç içinde belediye başkanlığından gelen Recep Tayyip Erdoğan “Çırak”, “Kalfa”, “Usta”, “Reis” dönemlerini tamamlayıp “Başkan” dönemine adım attı.

Da…

Erdoğan’ın yaşadığı, daha doğrusu ülkeye yaşattığı dönemler iktidarı bugüne kadar taşıdı. “Başkan” dönemi 2023’e kadar götürür mü?

Yoksa…

Toplum yeni “mesaj” beklentisine girer mi? Yeni bir “nefes” ister mi?

Görünen o ki…

Ak Parti’nin “Yıkılmadık, ayaktayız” deyip yoluna devam etmesi zor!

Bir tarafta Ak Parti’nin söyleyeceği fazla bir şeyin kalmamış olması, bir taraftan da Ak Parti’nin ötekileştirdiği kesimin büyümesi ve kendi arasında kenetlenmesi işleri zorlaştırıyor. Dolayısıyla Ak Parti’nin toplumun karşısına çok farklı bir yüzle çıkması lazım. Taze kan olduğu yönünde toplumu ikna etmesi lazım. 

Ak Parti üyesi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs’ı bekleyip Ak Parti Genel Başkanı olduktan sonra mı yeni kabinesini açıklar bilemiyoruz ama birkaç değişimle geçiştirilecek bir kabine söz konusu olmayacağı kesin!..

N önemli soru şu:

Yeni kabinede “liyakat” mı öne çıkacak yoksa Cumhurbaşkanı’na “sadakat” mi?

Hakeza bürokrasi. Bürokratlar “liyakat”larına göre mi, yoksa “sadakat”lerine göre mi değerlendirilecekler?

 

Referandumun ilk meyvesi

 

Ak Parti referandumun ilk meyvesini bugün aldı ve Erdoğan’ın resmen üye olmasıyla “Partili Cumhurbaşkanı” dönemi başladı. 

Törende hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem de Başbakan Yıldırım beklenenden fazla konuştu.

Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı övdü, Erdoğan da milleti övdü.

Erdoğan o övgülerini partili arkadaşlarına seslenirken pekiştirdi ve “Sizden istirhamım bu millete hizmet etmenizdir” dedi.

Türkiye’nin büyümesini istemeyen dış mihraklar vardı; Erdoğan o mihraklara işaret ederek arkadaşlarına hedef gösterdi: “Ne yapıp edip halkımızı bölmek isteyenlerle mücadele etmelisiniz.”

Erdoğan’ın partili arkadaşlarından bir de isteği vardı; o isteğini de şu sözlerle ifade etti: “Bizim rehavete kapılma, halkımızın rotasından çıkma gibi bir lüksümüz yok. Gecemizi gündüzümüzü katıp hizmet edeceğiz.”

Erdoğan gerçek bir hatip olduğunu bir kere daha gösterdi. Milleti göğe çıkarırken, kendisini ve ekip arkadaşlarını yere halı yapıyor. Hizmet diyor da başka bir şey demiyor!

 

 

Herkese bir şey dedi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan partiye dönüş töreninde yaptığı konuşmada herkese bir şey söyledi. Partisi için “Yuvama, sevdama, aşkıma yeniden dönüyorum. 979 gün sonra hasret bitti” ifadesini kullandı.

Millet onun baş tacıydı. “Bizim muhabbetimiz rüzgâra göre yön değiştirmez” dedi ve partiden ayrılanların bir daha iflah olmadıklarına dikkat çekti.

Ana Muhalefet Partisi CHP için “Yenilen pehlivan yenişmeye doymazmış” tabirini kullandı. FETÖ için “Takiyyeyi bu örgüt kadar başarılı yapan yok” dedi ve onlara karşı çok uyanık olunmasını istedi.

Avrupa Birliği’ne (AB) de vurdu. Bugüne kadar açmadıkları fasılları açmalarını isteyip “Açtınız açtınız. Açmadınız güle güle” dedi. ABD nasibini aldı tabii Erdoğan’ın sözlerinden. PYD ile ittifak yapmasının yanlışlığına işaret edip “O paçavraya o niyetle bakana biz o niyetle bakmayız” dedi.

 

 

 

BizGençler