Yazarlar

Mithat Yümlü

Mithat Yümlü

Sen para kazanmasını bilmiyorsan, ben ne yapayım?!

İş yapmak başka, para kazanmak başka şeydir. Herkes iş yapar ama herkes para kazanamaz.

 

Kişiler, firmalar için olduğu gibi devletler için de böyledir bu.

Bazı devletler vardır, kurdukları akıllı sistemler sayesinde katma değeri yüksek ürün üretip halkının refah seviyesini yükseltir;  bazıları da kas gücüne dayalı iş kurup vatandaşının karnını doyurmuş olmakla övünür.

30 senedir anlatıyorum ama kimseye dinletemedim.

Kapari tarımının ekonomiye çok yüksek katma değer kazandırıyor. Bu gerçeği gördüğüm tüm Tarım Bakanı’na anlattıysam da beyhude, sonuç alamadım. Sunduğum raporların kapağını kaldıran olmadı. Sözlerime kulak asılmadı!

Türkiye kapari bitkisinin anavatanı, hâlbuki; Muğla çevresinde doğal ortamda bol miktarda yetişiyor. Türkiye coğrafyasının hemen her toprağında yetiştirmek mümkün, ayrıca…

Kapari bitkisinin çiçeği, yaprağı, taze dalı ve meyvesi değerlendiriliyor ve tam bir döviz kaynağı. İspanya kapari ihracatından yılda 20 milyar dolar kazanıyor. Anavatanı Türkiye ise kapari bitkisinden elde ettiği 12 milyon dolar gelirle yetiniyor!

Almanya kapari bitkisinin turşusunu yapıyor, hem de 472 çeşidini.

Kaparinin esas özelliği her derde deva olması: MS hastalığının tedavisinde kullanılıyor mesela. Kabızlık giderici, idrar söktürücü, solucan düşürücü, cinsel gücü arttırıcı özellikleri de var.

Romatizma, felç, iskorpit hastalığı, kan bozuklukları, Gut hastalığı, antitümör, dalak büyümesi, basur tedavisinde de kullanılıyor. Kalça rahatsızlığına iyi geliyor. Adet ve karaciğer fonksiyonlarını düzenliyor. Diş ağrısı ve sancıları kesiyor.

Bir adı da “Doğal Viagra” olan kapari bitkisi Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de geçiyor. Evliya Çelebi’nin “Gebre” diye isimlendirdiği ve “çok faydalı” olduğunu belirttiği bu bitkiyi İspanya “Milli Ürün” ilan etti ve her sene milyarlarca dolar döviz kazanıyor.

Bu bitki bendenizin bitkisi olsa ve kimse ilgi göstermese sesimi çıkarmayacağım ama kapari bu ülkenin ürünü ve tarımı oldukça kolay. Kapari bitkisi ilaç, kozmetik ve oya sanayiinde aranılan bir bitki ve bütün dünya bu bitkiyi kullanıyor.

Türkiye’nin tarım politikaları da teşvik uygulamaları da yanlış olmuştur, maalesef ve aynı yanlışlar sürekli yapılmaktadır.

Konya Ovası’nda domatese teşvik vermekle, Çanakkale’de buğdayı teşvik etmekle bir yere varılmaz. Ha, bir şey yapılır tabii; para havaya savrulur ama o da bir işe yaramaz!

 

 

BizGençler