Yazarlar

Prof. Dr. İbrahim Ünal Sert

Prof. Dr. İbrahim Ünal Sert

Fitnes yerine bisiklete binin

Kopenhag - Sabahları bisikletle gidenler gece spor salonunda kendilerini zorlayabilir. Uluslararası Obezite Dergisi'nde (2017; doi: 10.1038 / ijo.2017 ) randomize bir çalışmada vücut ağırlığına etkileri benzerdi. 

 

Diyet dizilerinin ter ile kazanılması gerekmez. Hafif fiziksel aktiviteler sırasında yağlar zaten yakılırken, ağır yükler altındaysa, önce glikojen rezervleri kullanılır - spor salonu bardaki müteakip arzularından sonra hızla doldurulur.

 

Bu, 130 genç erkek ve kadınlarla yapılan bir çalışmanın sonucudur. Bu zamana kadar hiç spor yapmamışlar. Bunların aşırı kilolu olduğu 25-35 kg / m BMI ile saptanmış. Öncelikle artmış vücut yağı kadınlarda yüzde 32 ve daha fazla ve erkekler yüzde 25 veya daha fazla olarak bulunmuş.

Kopenhagen üniversitesinde dört guruba ayrılarak yapılan çalışmada birinci gurup işe gidiş geliş bisikletle günde 14km, ikinci gurup işten sonra fitnes stüdyosunda 35 dakika fazla zorlu hareket yapmaksızın, üçüncü gurup haftada beş gün fitnesde, 55 dakika yoğun çalışma yaptılar, kalp monitöründe izlendiler. Dördüncü gurup hiçbir şey yapmadı.

 

Altı aylık sürede bisikletle yakılan yağ orta yoğunluktaki egzersize kıyasla daha şiddetli oldu. Aşırı kilo ve obeziteye bisiklet bir alternatiftir.

Glasgow - British Medical Journal'da (BMJ 2017; 357: j1944) ileriye dönük gözlemsel bir çalışmada bisikletle çalışmaya gitmek üzere yola çıkan insanlar yüzde 40 daha düşük kansere yakalanma riski taşıyorlardı.

 

 

Çoğu insan yeterince hareket etmiyor ve boş zamanlarında az bir spor faaliyetlerine katılıyor. Bununla birlikte, bisikletle ya da yürüyerek gezmek gibi fiziksel aktiviteleri günlük işlerle bütünleştirmek çoğu kişi tarafından kabul edilebilir. Ancak, çoğu ülkede bu sadece bir azınlıktır. "UK Biobank" çalışmasındaki 263.540 katılımcının 6.751'i düzenli olarak bisikletle gidip gelirken, 12.449'u kısmen çalışmaya gitmek için bisiklet kullanıyor.

 

Çalışma başladıktan sonra ortalama beş yıl içinde, Rad'un banliyölerinden 37'si öldü, bunların 25'i kanserden öldü. Ölüm oranı, araba ya da toplu taşıma araçlarını işe gitmek için kullanan katılımcıların çoğundan yaklaşık yüzde 40 daha düşüktü.

 

Bununla birlikte bu çalışma, bisikletle daha iyi sağlık ilişkisi kuran ilk çalışma değildir. Bergen Üniversitesi'nden Lars Bo Andersen, bisikletin kullananların daha düşük bir kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, kanser ve düşük mortalite ile ilişkili olduğu çok fazla araştırma yayınlandı.

 

Melbourne - Şehir planlamacıları, şehir merkezleri, yayaların ve bisikletlilerin ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde planlanırsa olursa, bu nüfusa geniş sağlık yararı sağlayabilir dediler. The Lancet'teki bir dizi makalede, Melbourne Üniversitesi'ndeki Billie Giles-Corti ve Mark Stevenson liderliğindeki araştırmacılar, sağlık odaklı kentsel planlamanın faydaları üzerine raporlar yayınladılar. (2016, doi: 10.1016 / S0140-6736 (16) 30066-6).

 

Sedanter yaşam tarzı ve arabayı kısa mesafelerde kullanma eğilimi, daha az fiziksel aktiviteye neden olur. Buna ek olarak, motorlu taşıtlar büyük şehirlerdeki havayı gaz ve ince toz ile kirletmektedir. Her ikisi de metabolik hastalıkların gelişimine katkıda bulunur. Araştırmacılar, çevreyi ön plana alan kentsel planlama, hastalıkları önleme açısından geniş etkiler sağlayabileceğini bildirdiler.

 

2050'ye gelindiğinde, ABD, Çin ve Hindistan'daki nüfusun sırasıyla yüzde 33, yüzde 38 ve yüzde 96 oranında artması bekleniyor. Bu nedenle sağlık ve altyapı arasındaki ilişkiyi göz önüne alan yapısal planlama kavramlarına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Şehirlerde otomobil kullanımını azaltmak için park tesisleri mümkün olduğunca pahalı olmalı ve şehir merkezlerinde çok yaygın olmamalıdır, diyor bilim adamları. Bununla birlikte, aynı zamanda, yaya ve bisiklet yolları daha iyi geliştirilmelidir. Kazaları önlemek için, bu güzergâhlarda trafik güvenliği çok yüksek seviyede olmalıdır. Toplu taşıma araçları özellikle yaygın olarak kullanılmalıdır.

 

Evet, kısaca bilimsel araştırmalara dayanarak özetlemeye çalıştığımız bu BİSİKLET konusu AB ülkelerinde de çok önem verilen bir konu. Medyadan takip ettiğimiz ve de yerinde bizzat incelediğimiz kadarıyla çok gelişmiş ve çok zengin olan AB ülkelerinin çoğunluğunda bisiklet büyük oranda işe giderken ve de hafta sonlarında spor aracı olarak kullanılıyor. Hatta Hollanda da bir Türk lokanta sahibi, Hollanda başbakanının kendi dükkânına bisikletle geldiğini anlatmıştı.

 

Türkiye’deki belediyelerin bu koynu öncelikle ele almaları gerekirken bazı yerlerde milletten gıdım gıdım toplanan vergiler sanki tüm alt yapı ve diğer sorunları çözmüş gibi şehir girişlerine kaleler, saatler, astronomik rakamlara varan masalsı parklar yaptırmışlardır. Halk zaten sorgulayamadığı gibi siyasi sonuçlara bakılırsa sanki destek veriyorlar gibi bir durum ortaya çıkıyor. Eğer bu lüzumsuz ve halka  ve de şehre hiçbir faydası olmayan harcamaların meblağı olan 2.5 milyar TL’yi bisiklet yolları için harcasalar o şehirde bisiklet e ilgide müthiş bir patlama olur, insanlar işlerine bile bisikletle giderlerdi. Ve bunun neticesinde ekonomiye olan katkıyı düşüne bilir misiniz? Petrol giderlerinde azalıyor, hava kirliliğini önleniyor, insanların sağlıklı olması ve de insanlara yapacağı psikolojik rahatlama ile belki kavgalar bile azalıyor.

 

Tabiki bu işleri yapacak vizyon sahibi liyakatli ve bilge insanları getirmek lazım. Umarım geç de olsa yavaş yavaş uyanırız.

 

Yaşam deneyimlerimiz gösterdi ki;  Türkiye’de en pahalı şey her konuda kaliteli, dürüst, saygılı ve sevgi dolu olmaktır.

 

Tekrar görüşmek üzere..

 

Prof. Dr.İ.Ünal Sert

arzt33@gmail.com

BizGençler